Zamknij

Akcja TELEFONY. Na drogach pięć tysięcy policjantów

Redakcja
25.01.2019 08:42
Akcja TELEFONY. Na drogach pięć tysięcy policjantów
fot. Shutterstock

Prowadząc samochód, zdarza ci się rozmawiać przez telefon bez zestawu głośnomówiącego? Uważaj! W piątek akcja drogówki „Telefony”. Będą kontrole. Na drogi w całym kraju wyjedzie około 5 tysięcy policjantów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Akcja wymierzona jest w kierowców, którzy w czasie jazdy rozmawiają przez telefon, nie używając zestawów głośnomówiących czy słuchawkowych. Na drogach pojawi się nawet o 25% więcej policjantów niż zwykle. Kontrole będą prowadzone od samego rana aż do 22:00.

– Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon bez korzystania z zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych, ale również pisanie SMS-ów czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów – przypomina podinsp. Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Jak dodaje, podczas podobnych akcji policjanci wykrywają nawet kilkakrotnie więcej wykroczeń niż podczas normalnego dnia służby.

Według Instytutu Transportu Samochodowego używanie telefonu komórkowego w czasie jazdy:

  • obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu,
  • wydłuża czas reakcji podczas hamowania,
  • wpływa na utrzymywanie bezpiecznej odległości.

Kierowca na każdy kilometr jazdy musi podjąć od 8 do 12 decyzji, mając na to często mniej niż pół sekundy. A jak informuje ITS, podczas rozmowy telefonicznej, która może wprowadzać w stan stresu lub euforii, mózg otrzymuje zwiększoną liczbę informacji, co wpływa negatywnie na prowadzenie pojazdu.

Zobacz także

Z kolei z badań prowadzonych przez brytyjskich i amerykańskich naukowców wynika, że osoba rozmawiająca przez telefon komórkowy w czasie jazdy stwarza takie samo zagrożenie jak osoba po spożyciu alkoholu (dochodzącym nawet do 1 promila!).

RadioZET.pl/PAP/JŚ