Zamknij

Mróz zabija bezdomne osoby. Nie pozwólmy im umierać w takich warunkach [ZDJĘCIA]

Redakcja
24.02.2018 18:35
Mróz zabija bezdomne osoby. Nie pozwólmy im umierać w takich warunkach [ZDJĘCIA]
fot. policja.pl

Srogie mrozy nadciągnęły nad Polskę. W ciągu najbliższych nocy słupki rtęci mają wskazywać nawet 20 stopni poniżej zera. Policja apeluje, by nie pozostawać obojętnym i pomóc ludziom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

W trakcie mrozów Policja przypomina o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na osoby samotne i bezdomne. Policjanci już od jesieni prowadzą wzmożone działania prewencyjne i pomocowe. Widok mundurowych przy pustostanach, opuszczonych budynkach, pomieszczeniach gospodarczych, ogródkach działkowych nie powinien specjalnie dziwić. 

Pomimo wzmożonych kontroli policjanci nie są w stanie sprawdzić wszystkich miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. - Dlatego liczymy na czujność i obywatelską postawę mieszkańców. Jak można pomóc? Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować życie - mówi sierż. szt. Tomasz Bartos. 

To również Cię zainteresuje: Odmrożenia — jak rozpoznać i jak leczyć odmrożenia skóry?

Dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112 służby są w stanie bardzo szybko reagować na niebezpieczne sytuacje związane z zagrożeniem życia i zdrowia z powodu wychłodzenia organizmu. W takich sytuacjach jeżeli istnieje zagrożenie dla życia lub zdrowia osoba przebywająca w niskiej temperaturze znajduje schronienie w placówkach, które są do tego przeznaczone np. ogrzewalnie czy noclegownie.

Tak przed mrozem chowają się bezdomni. Warto pomagać: 

W piątek 4 osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Łącznie od listopada w wyniku wychłodzenia życie straciły 43 osoby.

RadioZET.pl/DG