Zamknij

Zniszczyli przydrożny krzyż prawosławny. Odcięli od niego belkę

Redakcja
23.05.2018 17:10
krzyż prawosławny
fot. Wikimedia Commons

Policja z Siemiatycz bada okoliczności zniszczenia przydrożnego drewnianego krzyża prawosławnego na skraju Mielnika (Podlaskie). Ktoś odciął z niego dolną ukośną belkę, element charakterystyczny dla krzyży słowiańskiej Cerkwi.

Zawiadomienie o zniszczeniu złożyła w środę parafia prawosławna w Mielniku. Jak poinformował PAP oficer prasowy siemiatyckiej komendy powiatowej policji asp. Tomasz Wróbel, policyjny technik zabezpieczył do badań fragment uszkodzonego dolnego ramienia krzyża, lokalnie nazywanego ukośką.

- Policjanci zbierają materiał dowodowy w tej sprawie - powiedział asp. Wróbel. Dodał, że postępowanie dotyczy nie zniszczenia mienia, ale obrazy uczuć religijnych, znieważenia publicznie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub nawet do 2 lat więzienia.

Krzyż stoi przy drodze Mielnik - Sutno, około 150 metrów od najbliższych zabudowań. Przy wyjeździe z Mielnika mija się najpierw przydrożny krzyż katolicki, za kilkadziesiąt metrów - właśnie ów krzyż prawosławny.

Proboszcz prawosławnej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mielniku ks. Mikołaj Mielniczuk, który złożył zawiadomienie po informacjach od mieszkańców, ocenia, że zniszczenia mogły być dokonane kilka tygodni temu, w czasie tzw. długiego weekendu majowego. Krzyż ma rok, jeśli nie będzie przeszkód ze strony policji, wynikających z dochodzenia, zostanie szybko naprawiony.

Duchowny podkreśla, że wcześniej nie było takich incydentów.

- Jesteśmy zaskoczeni czymś takim. W Mielniku ludzie sobie spokojnie żyją, nie ma animozji - powiedział. Dodał, że wiele osób odwiedzających tę część regionu (w pobliżu leży m.in. najważniejsze w kraju cerkiewne sanktuarium na św. Górze Grabarce - PAP) jest zauroczonych różnorodnością narodowościową i religijną.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal