Zamknij

Policja ma tropić pokazy filmu Sekielskich? Mundurowi dostali specjalne instrukcje

16.05.2019 11:56
film Sekielskich "Tylko nie mów nikomu"
fot. GRZEGORZ DEMBINSKI/Polska Press/East News

Służby dostały wytyczne dotyczące publicznych emisji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” – wynika z ustaleń Wirtualnej Polski. Oficjalnie mowa o „zapewnieniu bezpieczeństwa”. Wcześniej „Wyborcza” ujawniła, że pomorscy policjanci mają informować komendę wojewódzką o wszelkich próbach publicznego odtwarzania dokumentu.

Policja będzie monitorować i pilnować porządku podczas każdej emisji filmu Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Taką informację potwierdził „Wirtualnej Polsce” rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Jesteśmy zobowiązani zapewnić porządek na miejscu i bezpieczeństwo osób uczestniczących w projekcji filmu, który budzi emocje. Docierają do nas sygnały o możliwości zakłócania takich spotkań. Nie chcemy powtórki z sytuacji z udziałem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Rzecznik KGP Mariusz Ciarka dla WP

Zobacz także

Wcześniej o notatce z zaleceniem informowania o publicznych emisjach „Tylko nie mów nikomu” informowała „Wyborcza”. Takie polecenie miało dotrzeć w środę do centrów dowodzenia poszczególnych komend i komisariatów co najmniej w województwie pomorskim. Gazeta opublikowała treść notatki.

Panie i Panowie Dyżurni KMP i KPP woj. pomorskiego w Gdańsku. Zgodnie z poleceniem Komendanta KWP w Gdańsku nadinsp. Jarosława Rzymkowskiego polecam informować niezwłocznie o wszelkich doniesieniach n.t. odtwarzania filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskeigo 'Tylko nie mów nikomu' Dyżurnego KWP w Gdańsku. Dotyczy to odtwarzania zarówno w miejscach publicznych, jak i w klubach restauracjach itp. Dyżurny KWP w Gdańsku.

Dokument braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” wciąż jest szeroko komentowany. Po pięciu dniach od głośnej premiery do filmu odnoszą się kolejni dziennikarze, politycy, a także kościelni hierarchowie. Choć dokument jest dostępny za darmo w serwisie YouTube, w całym kraju organizowane są publiczne pokazy. Ale do emisji nie zawsze dochodzi. W niedzielę nie udało się to w Warszawie. Organizatorzy, w tym lider Wiosny Robert Biedroń, chcieli wyświetlić film na fasadzie budynku przylegającego do Katedry Polowej WP, ale policja… „aresztowała” projektor.

Zobacz także

RadioZET.pl/WP.pl/wyborcza.pl