Zamknij

Incydenty podczas Święta Niepodległości. Jest informacja policji

Redakcja
12.11.2018 13:21
Incydenty podczas Święta Niepodległości. Jest informacja policji
fot. H. Mathis/REPORTER/East News

Ponad 12 tys. policjantów zabezpieczało 1000 wydarzeń zorganizowanych w całym kraju 11 listopada. Do incydentów doszło podczas dwóch imprez - w Warszawie i we Wrocławiu – podaje policja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Do incydentów doszło podczas marszów, które przeszły w niedzielę ulicami Warszawy i Wrocławia.

Podczas Biało-Czerwonego Marszu "Dla Ciebie Polsko", w którym uczestniczyło 250 tys. osób - w tym prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki - policja odnotowała sześć różnego rodzaju zdarzeń.

Chuligani m.in. uszkodzili lusterka w ośmiu pojazdach zaparkowanych przy jednej z ulic. Zniszczyli też elewację jednego ze sklepów, choć – jak zaznacza policja – były to drobne zniszczenia.

W kierunku uczestników kontrzgromadzenia, którzy zebrali się na placu Wisłockiego, w pewnym momencie poleciały petardy i race. Nikomu w wyniku tego incydentu nic się nie stało.

- Założyliśmy z góry, że jeśli chodzi o używanie materiałów pirotechnicznych, jeśli nie będzie stanowiło bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia uczestników - będziemy koncentrować się na zbieraniu materiału filmowego i na bazie tego materiału filmowego będziemy ustalać sprawców - zaznaczył Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, podsumowując niedzielny marsz w stolicy.

Zobacz także

Policja zatrzymała natomiast dwóch sprawców pobicia i osobę, która zniszczyła telefon jednej z uczestniczek marszu.

Podczas marszu w Warszawie kilka osób zaatakowało też operatora jednej ze stacji telewizyjnych. Osoby te także zostały zatrzymane, ale operator nie zdecydował się na złożenie wniosku o ściganie sprawcy.

Dzięki internautom udało się jeszcze ujawnić dwa zdarzenia. Chodzi o podpalenie flagi Unii Europejskiej i znieważenie reporterki jednej z gazet.

Zobacz także

Łącznie w Warszawie wylegitymowano 93 osoby.

We Wrocławiu Marsz Polski Niepodległej, zorganizowany przez narodowców, został ostatecznie rozwiązany.

Zobacz także

Jak poinformowała policja, podczas konfrontacji z uczestnikami kontrzgromadzenia, rannych zostało dwoje uczestników kontrzgromadzenia i jeden policjant.

RadioZET.pl/PAP/JŚ