Zamknij

Dostałeś takiego maila? Skontaktuj się z policją!

19.10.2020 23:59

"Informujemy, ze zostałeś wezwany przez policję w związku z dochodzeniem ws. oszustwa bankowego. Szczegóły możesz znaleźć w załączonym dokumencie PDF. Niezastosowanie się do tego spowoduje aresztowanie i postępowanie karne"... Dostałeś maila o takiej treści, rzekomo podpisanego przez komendę Główną Policji? Pod żadnym pozorem nie klikaj w żadne przesłane linki ani załączniki! Policja ostrzega: to oszuści, podszywający się pod funkcjonariuszy. Pobranie czegokolwiek z takiej wiadomości może grozić zainfekowaniem komputera złośliwym oprogramowaniem, wykradającym dane osobowe.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Policja apeluje do Polaków. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega przed przestępcami, którzy za pomocą wiadomości elektronicznych podszywają się pod policję.

Wysyłają użytkownikom poczty elektronicznej maile o następującej treści: "Mamy nadzieję, że w tym okresie covid-19 będzie bezpieczny i zdrowy. Informujemy, ze zostałeś zaproszony przez policję w związku z dochodzeniem ws. oszustwa bankowego. Szczegóły możesz znaleźć w załączonym dokumencie PDF. Niezastosowanie się do tego spowoduje aresztowanie i postępowanie karne. W razie potrzeby możesz przyjechać ze swoim prawnikiem".

Zobacz także

Poniżej załączamy screenshot takiej wiadomości?

mailefalszyweodpolicji
fot.

Pod wiadomością podpisano Jarosława Szymczyka, Głównego Komendanta Policja. Uwaga! Ten mail to oszustwo – alarmuje policja.

Dostałeś takiego maila? Uważaj! Oszuści podszywają się pod policję!

Jak informuje policja, pobranie i otworzenie załączonego pliku może zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem, które może wykradać dane osobowe lub doprowadzić do całkowitego zablokowania komputera. Oszuści żądają okupu za odblokowanie komputera.

Zobacz także

KGP apeluje również do tych osób, które stały się ofiarami hakerów. "Jeżeli stałeś się ofiarą oszustów skontaktuj się natychmiast ze swoim bankiem. Zmień hasła do wszystkich kont bankowych, poczty elektronicznej i innych portali" - zaleca policja.

Policja apeluje: skontaktuj się z nami!

"Pod żadnym pozorem nie wolno płacić oszustom za odblokowanie komputera! To rozzuchwala przestępców i kontynuują oni swoje ataki przeciwko innym. Nie ma też żadnej gwarancji, że po opłaceniu okupu odzyska się kontrolę nad komputerem. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji" - czytamy w komunikacie funkcjonariuszy.

Zobacz także

"W przypadku zablokowania komputera pomocy można też szukać na stronie międzynarodowego projektu: nomoreransom.org, którego uczestnikiem jest również Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji" - napisano.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/policja.pl