Zamknij

22 zabitych, 263 rannych, ponad 700 nietrzeźwych - świąteczny weekend na polskich drogach

Redakcja
17.04.2017 14:15
Polska
fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Tragiczny bilans 3 świątecznych dni na polskich drogach. W 217 wypadkach życie straciły 22 osoby a 263 zostało rannych. Złapano też 763 pijanych kierowców. Policja przed poniedziałkowymi powrotami apeluje o rozwagę na drodze. 

Największego ruchu na drogach policjanci spodziewają się w poniedziałek, w związku z tym apelują o ostrożną jazdę samochodem. - Apelujemy o ostrożną i odpowiedzialną jazdę. Policjanci będą na głównych ciągach komunikacyjnych, będziemy także kierować ruchem, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział Marciniak.

Trudne warunki

Dodał, że warunki jazdy są trudne. - Raz pada deszcz, raz świeci słońce, jest zimno, a część kierowców już zmieniła opony z zimowych na letnie. To są elementy, które wskazują, że mamy trudne warunki do jazdy samochodem i wymagają one skupienia - podkreślił.

Zaapelował także o wzajemną życzliwość i wyrozumiałość kierowców wobec siebie. - Pamiętajmy, że przemiły głos nawigacji samochodowej, jeżeli poinformuje nas, iż daną trasę pokonamy w trzy godziny, to znaczy, że w tym okresie należy liczyć się z tym, że pokonamy ją w trzy i pół albo nawet cztery godziny. Po pierwsze nie będziemy sami na drodze, po drugie nawigacja zakłada idealne drogi i warunki i średnie czasy przejazdu - powiedział.

Wypełnij PIT-a za darmo i pomóż Fundacji Radia ZET

- Jeżeli więc wyjedziemy z nastawianiem, że ruch na drodze będzie większy, że być może czeka nas stanie w korku, to zmieni się nasza optyka i nastawianie. A nawet jeśli nakrzyczymy na innego kierowcę na drodze, to nie pomoże nam to szybciej jechać, a psuje atmosferę innym kierowcom - dodał.

W 2016 r. podczas czterech dni w okresie Świąt Wielkanocnych w 240 wypadkach drogowych zginęło 28 osób, a 315 zostało rannych. Policjanci zatrzymali ponad 1000 pijanych kierowców.

RadioZET.pl/PAP/MP