Zamknij

Wyłudzili co najmniej 10 milionów złotych. Policja rozbiła grupę przestępczą

Redakcja
01.06.2017 19:06
Policja
fot. Policja.pl

Dolnośląska policja zatrzymała 9 osób odpowiedzialnych za wyłudzenia pieniędzy na masową skalę. Według ustaleń śledczych, poszkodowanych może być nawet 1000, a straty, jakie ponieśli, mają wynieść co najmniej 10 milionów złotych.

Operacja została przeprowadzona w szerokiej współpracy między funkcjonariuszami z Wrocławia i Jeleniej Góry oraz ze Straży Granicznej i Europolu. W akcji wzięli udział specjaliści w zakresie przeciwdziałania cyberprzestępczości oraz przestępczości gospodarczej i narkotykowej nie tylko z Polski, ale też m.in. Chorwacji, Niemiec, Szwecji i Rumunii. 

Mundurowi zatrzymali 9 osób w wieku 24 do 47 lat, w tym szefa gangu. Sprawdzili również 25 lokali mieszkalnych. Zatrzymanym za kierowanie bądź udział w grupie przestępczej grozi nawet do 10 lat więzienia.

Według ustaleń śledczych, pokrzywdzonych przez ten proceder było nawet 1000 osób, a straty, jakie ponieśli, wyniosły nawet 10 milionów złotych.

Na czym polegał proceder?

Przestępcy podstępem i zastraszaniem werbowali  tzw. słupów, którzy pod wpływem nacisku zakładali rachunki bankowe, następnie tworzyli bądź brali udział w transakcjach zakupu już istniejących podmiotów gospodarczych oraz rejestracji kart sim.

Jak czytamy na stronie policji, "zdobywane w ten sposób dane służyły do tworzenia serwisów internetowych, których oferty zachęcały do wpłacania zaliczek na poczet sprowadzania pojazdów, sprzętu transportowego i rolniczego z zagranicy. Pozyskiwane w ten sposób pieniądze, które wpływały na spreparowane rachunki bankowe, dla zmylenia organów ścigania były następnie wypłacane w bankomatach poza granicami kraju lub trafiały na giełdy kryptowalut."

RadioZET.PL/Policja.pl