Zamknij

Policja sprawdzi, czy Wałęsa powinien mieć broń

Redakcja
03.07.2018 10:42
Policja sprawdzi czy Lech Wałęsa powinien mieć pozwolenie na broń
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER/East News

Czy były prezydent straci prawo do posiadania broni? Policja zareagowała na internetowy wpis Lecha Wałęsy, w którym zapowiadał „walkę” w obronie Sądu Najwyższego i przypominał o swoim pozwoleniu na broń.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy Lech Wałęsa powinien stracić pozwolenie na broń?

Liczba głosów:

Były prezydent oraz pierwszy przewodniczący „Solidarności” wzbudził spore kontrowersje wpisem, który opublikował na Facebooku w niedzielę, 1 lipca. Skrytykował w nim planowane zmiany w Sądzie Najwyższym, w tym odejście na przyspieszoną emeryturę pierwszej prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzaty Gersdorf. Zachęcał do protestów przeciwko wejściu w życie kolejnych zapisów ustawy o SN.

– Będę chciał zrobić to pokojowo, ale jeśli ktokolwiek w tym policja stanie mi na przeszkodzie, będę walczył i bronił się. Przypominam, że mam broń i pozwolenie do obrony osobistej. Policja nie może wykonywać rozkazów w obronie łamiących konstytucji – napisał laureat Pokojowej Nagrody Nobla.

Na wpis Wałęsy zareagowała policja. – Prezydent Lech Wałęsa posiada pozwolenie na broń, ale w związku z wpisami w internecie, które mogą mieć cechy gróźb karalnych użycia tej broni, jesteśmy – jak zawsze w takich przypadkach – zobowiązani do zweryfikowania, czy istnieją przesłanki do posiadania broni – powiedział mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Zobacz także

Wałęsa kontra Brudziński

W jeszcze ostrzejszych słowa do deklaracji Wałęsy odniósł się minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński. „Nie tylko zweryfikować, ale przede wszystkim cofnąć decyzję o zezwoleniu na broń. Ktoś kto grozi i deklaruje użycia broni jest albo niezborny emocjonalnie albo groźnym psychopatą. Nawet jeżeli jest laureatem POKOJOWEJ Nagrody Nobla” – napisał na Twitterze.

„Ja nikogo nie straszyłem i do nikogo nie zamierzam strzelać i na nikogo napadać” – zapewnił we wtorek na Facebooku były prezydent. Wałęsa dodał, że posiadana przez niego broń „to drogocenne podarunki i prezenty”. „Dobrze zabezpieczyłem i nigdy Pan jej znajdzie” – zwrócił się Wałęsa do Brudzińskiego.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD