Zamknij

Obostrzenia w przemieszczaniu się. Policja sprawdzi kierowców osobówek

25.03.2020 15:55
Policja kontrola drogowa
fot. Andrzej Zbraniecki/East News

Przemieszczanie się prywatnym samochodem osobowym nie jest zabronione w związku z obostrzeniami wprowadzonymi przez rząd w czasie stanu epidemii koronawirusa. Szef MSWiA Mariusz Kamiński zaznaczył, że policja będzie jednak kontrolowała czy autem jedzie dozwolona liczba osób.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rozporządzenie ministra zdrowia o ograniczeniach w przemieszczaniu się ma przyczynić się do maksymalnego wyizolowania Polaków. W walce z pandemią koronawirusa podobne rozwiązania wdrażano już w Europie od kilku dni.

Zobacz także

Polacy mogą bezpiecznie i legalnie przemieszczać się prywatnymi samochodami. Nie oznacza to jednak, że w tej kwestii pozostaje nam zupełna dowolność. Policja będzie monitorowała, czy w pojazdach znajduje się dopuszczalna liczba osób.

Rozporządzenie wydane przez Ministra Zdrowia nie reguluje dopuszczalnej maksymalnej liczby osób podróżujących samochodami prywatnymi, ale policja będzie to monitorowała

– powiedział Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

W razie uchybień policja przekaże dane do MSWiA, a te zostaną podane dalej do resortu zdrowia. Kamiński zastrzegł, że decyzje w sprawie policyjnych kontroli mogą być korygowane, po ustaleniach z ministrem zdrowia

Zobacz także

Przypomnijmy, szef MSWiA ogłosił dziś wydłużenie terminu zamknięcia polskich granic do 13 kwietnia. Obostrzenie nie dotyczy transportu towarów.

Kamiński przytoczył też statystykę dotyczącą łamania kwarantann. Z ustaleń resortu wynika, że na 100 tys. kontroli, tylko w 380 stwierdzono „nieuzasadnioną absencję”.

RadioZET.pl/PAP