Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Policja wynosi protestujących z KRS. „Zdradza ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo”

27.08.2018 13:01
xxx wiadomosci

Kilkunastu funkcjonariuszy policji po nieskutecznym wezwaniu do dobrowolnego opuszczenia budynku rozpoczęło w poniedziałek, około godz. 12.40 usuwanie osób blokujących salę obrad Krajowej Rady Sądownictwa.

KRS fot. Twitter screen

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wcześniej przewodniczący KRS sędzia Leszek Mazur wystąpił do rektora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, która jest właścicielem budynku, z wnioskiem, aby zwrócił się on do służb porządkowych w związku z blokadą sali obrad Rady. Po tym wniosku rektor wyraził zgodę na wejście policji na teren uczelni.

Policjanci obecnie wynoszą demonstrujących z budynku. 

Obywatele RP blokują rozpoczęcie obrad KRS

Jeszcze przed rozpoczęciem poniedziałkowych obrad zespoły Rady miały wysłuchać czterech kandydatów do Izby Cywilnej i dwóch do Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Rozpoczęcie wysłuchań przez zespoły zostało jednak uniemożliwione przez grupę kilkunastu demonstrantów z ruchu Obywatele RP. Protestujący zablokowali wejście do sali, w której miały odbyć się rozmowy z kandydatami.

Demonstranci trzymali transparent z hasłem „Zdradza ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo”.

Poniedziałkowe obrady KRS miały rozpocząć się o godz. 10. Zgodnie z planem posiedzenia Rada ma wyłonić w poniedziałek kandydatów do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego. Do obsadzenia w tej izbie jest siedem wakatów sędziowskich. Rada ma kontynuować rozpoczęte w czwartek czterodniowe posiedzenie w sprawie kandydatur na sędziów Sądu Najwyższego.

W piątek, po rozpatrzeniu pięciu kandydatur KRS zarekomendowała sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Wojciecha Sycha na sędziego Izby Karnej SN.

Z kolei w czwartek Rada rozpatrywała kandydatury na 16 wakatów w Izbie Dyscyplinarnej SN. KRS podjęła uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie do tej izby 12 sędziów. Cztery miejsca pozostały nieobsadzone, ponieważ żaden z kandydatów, którzy przeszli do następnej rundy, nie uzyskał wymaganej większości głosów.

RadioZET.pl/PAP/DG 

Oceń
Tagi