Zamknij

Policja ukróciła wielki przemyt migrantów. "Byli wycieńczeni, głodni i spragnieni"

22.11.2021 18:31
Duży przemyt migrantów ukrócony przez policję
fot. screen KWP w Białymstoku

Mimo intensywnej ochrony granicy polsko-białoruskiej w kolejnych dniach policja przechwytuje na Podlasiu przewożonych do Europy Zachodniej migrantów. Tylko w jednym z busów, zatrzymanych w niedzielę 21 listopada w Bielsku Podlaskim, podróżowało 29 wycieńczonych migrantów. "Obywatele Iraku zostali przekazani funkcjonariuszom Straży Granicznej" – przekazała Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku.

Migranci nie przestali forsować granicy polsko-białoruskiej, mimo istotnego złagodzenia kryzysu po stronie reżimu Alaksandra Łukaszenki. Ci, którym w mniejszych grupkach udaje się przedostać do Polski, trafiają później w ręce tzw. przemytników, którzy z kolei przewożą cudzoziemców do państw Europy Zachodniej.

Policja na Podlasiu ukróciła w niedzielę jedną z większych prób "przemytu ludzi" na zachód Europy. Służby poinformowały o zatrzymaniu busa w Bielsku-Podlaskim na mazowieckich tablicach rejestracyjnych, którego kierowca przewoził aż 29 migrantów.

Wiózł 29 migrantów w busie. Zatrzymała go policja

"Okazało się, że renault podróżowało 29 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Mężczyźni byli wycieńczeni, głodni i spragnieni. Mundurowi podzielili się z nimi wodą i posiłkiem. Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy został zatrzymany i odpowie za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy" – przekazała KWP w Białymstoku.

Mundurowi przekazali, że żaden z migrantów z busa nie potrzebował pomocy medycznej. Mężczyzn przekazano Straży Granicznej, a 37-letni kierowca z Ukrainy trafił do aresztu. Czytamy, że odpowie za pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy.

Do przemytu migrantów na mniejszą skalę doszło też w nocy z niedzieli na poniedziałek (21 na 22 listopada) w Sejnach. Patrol tamtejszej policji zatrzymał do kontroli drogowej samochód na czeskich tablicach rejestracyjnych. "Pojazd jechał w kierunku Suwałk. Za kierownicą renault siedział 30-letni obywatel Kazachstanu, a pasażerami byli 4 obywatele Iraku. Wszyscy Irakijczycy nielegalnie przebywali na terytorium Polski. O sytuacji powiadomiono Straż Graniczną, która realizowała dalsze czynności w tej sprawie" – wyjaśniła policja.

RadioZET.pl/KWP Białystok

C