Zamknij

Protesty pod Sejmem: Policja zawiadamia prokuraturę ws. opublikowania zdjęć funkcjonariuszy

Redakcja
23.07.2018 15:16
Protest pod Sejmem
fot. PAP

W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk złoży zawiadomienie w tej sprawie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

Sprawa ma związek m.in. z wpisem posła Michała Szczerby (PO), który podał na Twitterze dane osobowe policjanta, który według niego pobili jednego z protestujących w piątek pod Sejmem.

- Ujawnienie danych personalnych szeregowych policjantów, którzy dbają o porządek, a następnie wywołanie tym fali hejtu i gróźb kierowanych do dzieci, do bliskich, najbliższych policjantów jest niespotykana. Dlatego Komendant Główny Policji w tej sprawie polecił zebrać wszelkie materiały dowodowe związane z ujawnionymi na portalach społecznościowych wpisami, groźbami kierowanymi w stosunku do najbliższych policjantów i składa zawiadomienie o przestępstwie do prokuratury - powiedział Ciarka podczas konferencji prasowej.

Zobacz także

Jak podkreślił, od osób publicznych, jakimi są posłowie wymaga się znacznie więcej niż od zwykłych obywateli, ponieważ ich świadomość prawna powinna być dużo większa. - Nie może być i nie ma przyzwolenia na to, aby nasi policjanci i ich rodziny były narażone na niebezpieczeństwo - dodał. 

Protesty przed Sejmem

Do sieci trafiły nagrania autorstwa Michała Szczerby rejestrujące protesty przed Sejmem. Poseł PO częściowo zarejestrował zatrzymanie protestującego pod Sejmem Bartosza Adamczyka. Ten w krótkiej rozmowie z politykiem relacjonuje jak wyglądała cała interwencja policji.

- Stawiano mi buty na głowie, na lewe ucho i na prawe ucho. Podduszano mnie, i to bardzo mocno. Panowie policjanci, jeden do drugiego mówił: Podduś go bardziej - tak zatrzymanie na terenie Sejmu opisuje protestujący Bartosz Adamczyk.

Po piątkowych protestach policja zatrzymała 4 osoby. 24-letni Dawid Winiarski trafił najpierw do szpitala na Lindleya. Przez pewien czas nie wiadomo jednak było gdzie się znajduje, gdyż policja odmawiała podania informacji o miejscu jego pobytu.Jego zdjęcia w kołnierzu usztywniającym obiegły sieć. Wczesnym rankiem w sobotę policjanci przewieźli go na komendę. 

Ustawa o SN

W piątek Sejm uchwalił przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw m. in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

Chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie. Za głosował klub PiS, przeciw był klub Kukiz'15, zaś kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

RadioZET.pl/PAP, OKO.PRESS/KM