Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zaprosili policjantkę do szkoły. Po zajęciach niektóre dzieci płakały

12.01.2019 14:32
xxx wiadomosci

Policjantka, prowadząca w szkole zajęcia dla ósmoklasistów, straszyła niektóre dzieci, żądając ich danych osobowych i grożąc, że nazwiska ich oraz ich rodziców trafią Krajowego Rejestru Karnego. W sprawie interweniowali już rodzice, nauczyciele oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Policja fot. Shutterstock

Do incydentu, o którym pisze "Rzeczpospolita", doszło w grudniu w szkole podstawowej w dużym mieście. Zajęcia dla uczniów 8. klasy miały być poświęcone demoralizacji nieletnich, odpowiedzialności karnej i niebezpieczeństw, jakie czyhają na młodych w cyberprzestrzeni. Do prowadzenia warsztatów oddelegowano funkcjonariuszkę z Komendy Rejonowej Policji.

Relacje uczniów i nauczycieli, przytaczane przez "Rz", mówią o napiętej atmosferze, jaka panowała w trakcie zajęć. Policjantka miała arogancko odnosić się do dzieci, a tych, którzy jej zdaniem zachowywali się nieodpowiednio, straszyła, domagając się udostępnienia ich danych osobowych oraz wpisania nazwisk ich oraz ich rodziców do Krajowego Rejestru Karnego. Groziła, że w przyszłości mogą mieć problemy z uzyskaniem wykształcenia, a rodzice stracą pracę.

Zachowanie policjantki wzbudziło wśród dzieci strach, niektóre z nich nawet płakały po zakończeniu zajęć. Cześć rodziców złożyła skargę na funkcjonariuszkę, która - w ich opinii - posługiwała się manipulacją, zastraszaniem i wprowadzaniem w błąd. 

Także kadra pedagogiczna zareagowała, prosząc o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich. Biuro RPO zainterweniowało i poprosiło o wyjaśnienie sprawy przez policję. Zwróciło się również o informację, czy i jakie działania zostały przez kierownictwa podjęte wobec rzeczonej policjantki. 

RadioZET.pl/rp.pl/MP

Oceń