Zamknij

Polityczna rodzina PiS w PE otrzymała spore środki od darczyńców z Polski

Redakcja
04.04.2018 07:35
Parlament Europejski
fot. Pixabay

Ponad 100 tys. zł od polskich darczyńców na polityczną rodzinę PiS w Parlamencie Europejskim w 2016 roku. Wśród donatorów stowarzyszenie Z. Krasnodębskiego czy Ryszard Czarnecki — ustaliło Radio ZET.

Ponad 100 tysięcy złotych wpłacili darczyńcy z Polski na polityczną rodzinę PiS w Parlamencie Europejskim w 2016 roku — ustaliło Radio ZET. Chodzi o Grupę Konserwatystów i Reformatorów w Europie, do której należy PiS. Wśród donatorów są ważni politycy PiS: Ryszard Czarnecki, stowarzyszenie Zdzisława Krasnodębskiego i dyrektor biura poselskiego Jarosława Kaczyńskiego.

Dzięki wpłatom darczyńców partie mogą uzyskać dodatkowe fundusze z UE: partie wykładają 15 proc. z własnych środków, a z funduszy UE dostają pozostałe 85 proc. na projekty własnego autorstwa.

Na liście polskich darczyńców jest m.in. stowarzyszenie Zdzisława Krasnodębskiego, które ofiarowało prawie 6 tysięcy euro. W 2016 r. donatorami była także spółka partnerska firmy Grom Group, która zarabia na ochronie prezesa Jarosława Kaczyńskiego, i dwie firmy przewozowe od lat świadczące usługi przewozowe dla PiS.

Radio ZET/maal