Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Nie ma już wśród nas zdrajców". Lubanuer ostro do kierownictwa Nowoczesnej

08.12.2018 12:27
xxx wiadomosci

Rada Krajowa Nowoczesnej spotkała się w sobotę w Warszawie. Podsumowano kampanię samorządową oraz omówiono kryzys w ugrupowaniu po odejściu z niego w ostatnich dniach. siedmiu posłów. Nowym szefem parlamentarnego koła Nowoczesnej został Paweł Pudłowski.

Polityka. Rada Krajowa Nowoczesnej. Katarzyna Lubnauer o kryzysie w jej partii fot. PAP/Paweł Supernak

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W sobotę w Warszawie obradowała Rada Krajowa Nowoczesnej. Podczas zjazdu delegaci podsumowali wybory samorządowe oraz opracowali strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego, a także wybory do Sejmu i Senatu.

- Wierzę, że nie ma już między nami osób nieodpowiedzialnych, nie ma nastawionych wyłącznie na swój interes, którzy porzucają swoich partnerów i przyjaciół, że nie ma już wśród nas zdrajców - oświadczyła.

- Dziś w końcu jesteśmy jedną wielką, zgraną drużyną, która dała radę, przepłynęła przez najtrudniejsze dla młodych partii wybory, jakimi są wybory samorządowe i pozostała wierna sobie i swoim ideałom - podkreśliła.

Lubnauer zadowolona z koalicji z Platformą

Zdaniem Lubnauer stworzenie Koalicji Obywatelskiej było sukcesem.

- Była to koalicja, której wszyscy chcieliśmy i nadal chcemy: stworzyliśmy koalicję podmiotową, partnerską, zbudowaną na różnościach i na tym, że są dwa autonomiczne podmioty. Tylko dzięki tak zdefiniowanej koalicji mogliśmy w wyborach samorządowych pokazać ofertę jak najszerszej grupie Polaków - oceniła szefowa Nowoczesnej.

Szefowa Nowoczesnej podkreśliła, nie będzie zwycięstwa w wyborach europejskich i parlamentarnych 2019 roku bez szerokiej koalicji sił demokratycznych, budowanej w sposób podmiotowy, równorzędny, na różnicach i wzajemnym zaufaniu.

- Nie będzie odsunięcia PiS-u od władzy bez szerokiej koalicji zbudowanej na partnerskich zasadach - oświadczyła Lubnauer. Podkreśliła, że jej partia chce nowych standardów, nowej jakości we współpracy z partnerami w opozycji.

- Dlatego apeluję stąd do liderów wszystkich partii opozycyjnych - w szczególności PSL i SLD oraz do twórców nowej lewicy, ale również do naszych dotychczasowych partnerów - stwórzmy szeroką koalicję, żeby odsunąć PiS władzy. Nie zapominajmy o starych, ale szukajmy też nowych partnerów w koalicji - mówiła.

Kryzys w Nowoczesnej

W środę z klubu Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów - szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros, Marek Sowa. Przeszli oni do nowopowstałego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska.

Szeregi nowego klubu zasilił także Piotr Misiło, który został w ostatni piątek wyrzucony z Nowoczesnej. Środowe odejścia posłów sprawiły, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

Paweł Pudłowski został w piątek wybrany szefem koła Nowoczesnej, Mirosław Suchoń - jego wiceprzewodniczącym, a Ewa Lieder członkinią prezydium koła - poinformowało w sobotnim komunikacie Biuro Komunikacji Nowoczesnej. W komunikacie dodano, że Barbara Dolniak jest wicemarszałkinią Sejmu.

Ze względu na to, że Nowoczesna przestała być klubem, nie wiadomo było, czy obecna wicemarszałek Sejmu Barbara Dolniak, która reprezentuje Nowoczesną w Prezydium Sejmu, pozostanie na swoim stanowisku.

W piątek w TOK FM wicemarszałek Izby Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) poinformowała, że w czwartek odbyło się posiedzenie Prezydium Sejmu i że Barbara Dolniak pozostaje wicemarszałkiem Sejmu.

RadioZET.pl/PAP/PTD

Oceń