Zamknij

MSZ żąda niezwłocznego wydania wraku Tu-154. Wysłano notę dyplomatyczną

10.04.2020 10:51
10 rocznica tragedii smoleńskiej. MSZ domaga się od Rosji wydania wraku Tu-154
fot. SPUTNIK/EAST NEWS

Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało ambasadzie Rosji w Polsce notę dyplomatyczną wzywającą stronę rosyjską do niezwłocznego wydania własności Polski - wraku samolotu Tu-154 M - poinformował 10 kwietnia polski resort dyplomacji.

"Ministerstwo spraw zagranicznych przekazało ambasadzie Rosji w Polsce notę dyplomatyczną wzywającą stronę rosyjską do niezwłocznego wydania własności Polski - wraku samolotu Tu-154 M" - czytamy w piątkowym wpisie MSZ na Twitterze. Jak dodano, "żadna norma prawa międzynarodowego nie daje podstawy dla przetrzymywania przez Rosję własności Polski".

Andrzej Duda: nie mamy dzisiaj podstawowych dowodów

Wszyscy, którzy 10 kwietnia 2010 roku polecieli do Smoleńska z prezydentem Lechem Kaczyńskim, polecieli tam z potrzeby serca, bo byli polskimi patriotami - powiedział prezydent Andrzej Duda, który w piątek złożył wieniec na grobie pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu.

Pytany, czy liczy, że uda się kiedyś do końca wyjaśnić okoliczności katastrofy smoleńskiej stwierdził, że po 10 latach bardzo trudno jest cokolwiek na ten temat powiedzieć.

Jak ona (sprawa - red.) wygląda, to każdy widzi, nie mamy dzisiaj podstawowych dowodów, wrak cały czas znajduje się w Rosji, mimo że to jest polska własność, czarne skrzynki znajdują się w Rosji, cóż tu wiele komentować

- powiedział Duda.

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP