Ile kosztowała „oscarowa gala” ws. 13. emerytury? Lewica: i kto za to płacił?

26.02.2020 14:23
13. emerytura podpisana
fot. PAP/Tomasz Gzell

Andrzej Duda uroczyście podpisał we wtorek w Żyrardowie ustawę o trzynastych emeryturach. Wydarzenie prowadziła dziennikarka TVP Anna Popek, a całość zdaniem internautów wyglądała wręcz „jak rozdanie Oscarów”. Lewica chce wiedzieć, kto i ile za to płacił. 

Andrzej Duda podpisał ustawę o tzw. trzynastce dla emerytów w blasku fleszy, nagradzany okrzykami „Andrzej Duda” i „Dziękujemy!”. Uroczystość w hali widowiskowej Aqua Park w Żyrardowie poprowadziła prezenterka TVP Anna Popek. „Czy to jest w ramach pracy w TVP?” – pytali internauci. Dziennikarka sprawę skomentowała później, tłumacząc, że „taki wybrała zawód”, a wydarzenie prowadziła w ramach Międzypokoleniowego Dnia Aktywności.

Przyznaję, że »uroczystość« podpisania 13. emerytury przez Andrzeja Dudę to niezły kampanijny obrazek. Prowadzi Pani z TVP, hala wypełniona po brzegi. Ceremonia prawie jak na rozdaniu Oscarów. Ciekawe tylko, kto za to zapłacił - kancelaria prezydenta czy sztab kandydata?

- pyta na Twitterze szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

O tym, że Lewica oczekuje informacji o kosztach organizacji uroczystości, informował zresztą wcześniej również wiceszef klubu Tomasz Trela.

Nas zastanawia i bulwersuje fakt, w jakich okolicznościach został złożony ten prezydencki podpis, bo jak sobie przypomnimy to przez pięć lat trudno szukać takiej wielkiej fety, z taką ilością osób, z telebimami, pięknie wystrojoną salą (...) rozłożone dywany niemal jak na konwencji wyborczej

- mówił Trela na środowej konferencji prasowej. - Panie prezydencie, kto za to zapłacił, czy za to zapłaciła Kancelaria Prezydenta i czy to jest element kampanii wyborczej, czy za to zapłacił komitet wyborczy Andrzeja Dudy jako element kampanii prezydenckiej - pytał Trela.

Jeszcze w środę Lewica ma wystąpić do Kancelarii Prezydenta z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. - Ten wniosek mamy przygotowany, zaraz go złożymy i oczekujemy pełnej informacji, ile to wczorajsze wydarzenie w Żyrardowie kosztowało i kto za to wydarzenie zapłacił. Polki i Polacy powinni wiedzieć na jakich zasadach i w jaki sposób finansowana jest kampania wyborcza - powiedział wiceszef klubu Lewicy, zaznaczając, że są precyzyjne przepisy mówiące o finansowaniu kampanii wyborczej. - Nie ma przepisu, żeby Kancelaria Prezydenta - jeżeli tak było - mogła finansować kampanię prezydenta Andrzeja Dudy - podkreślił Trela.

Zobacz także

RadioZET.pl