Zamknij

PiS rozda Polakom kolejne pieniądze. Projekt ustawy jest już przygotowany

02.01.2020 20:57
Morawiecki, Maląg
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTE

14. emerytura to nowy projekt PiS skierowany do emerytów. Pieniądze mają trafić na konta seniorów w listopadzie 2021 roku. Projekt ustawy w tej sprawie jest już przygotowany, niedługo trafi pod obrady rządu – zapowiedziała w czwartek w TVP Info minister rodziny Marlena Maląg.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

14. emerytura ma być wypłacana w listopadzie 2021 roku. Niedługo projekt ustawy trafi na obrady rządu - zapowiedziała na antenie TVP Info minister rodziny Marlena Maląg.

- Podstawą naszego rządu jest wiarygodność – podkreśliła w wywiadzie minister. Przypomniała, że projekt ustawy w sprawie tzw. trzynastej emerytury został pod koniec roku przyjęty przez rząd, a teraz będzie procedowany przez Sejm.

W kwietniu planujemy, że te dodatkowe świadczenia będą wypłacone emerytom i rencistom i tutaj jesteśmy w pełni przygotowani

oświadczyła minister

14. emerytura będzie obniżana o 1 zł wraz z przekroczeniem o 1 zł kryterium dochodowego.

Zobacz także

Waloryzacja emerytur w 2020 roku 

Marlena Maląg odniosła się też do tegorocznej waloryzacji emerytur i rent, która ma być, tak jak w 2019 roku, kwotowo-procentowa.

Dlaczego kwotowo-procentowa? Bo to jest korzystne dla tych emerytów i rencistów, którzy pobierają niższe świadczenia, czyli niższe niż 2160 zł. Ponad 6 mln 200 tys. emerytów i rencistów w wyniku tego sposobu waloryzacji dostanie świadczenie wyższe niż tylko inflacyjne

oznajmiła

Płaca minimalna w 2023 roku 

Minister rodziny pytana, czy realne jest podniesienie płacy minimalnej w 2023 roku do 4 tys. zł brutto, jak zapowiadało PiS w kampanii wyborczej, i czy nie wpłynie to na brak podwyżek dla pracowników, którzy zarabiają nieznacznie więcej, stwierdziła, że można mówić o tym, że podniesienie płacy minimalnej wpływa na spłaszczenie wynagrodzenia.

- Ale ja odpowiadam w ten sposób: czy my chcielibyśmy zarabiać to 2250 zł, pracując na określonych stanowiskach? Czy jednak rząd powinien zadbać o te osoby, które najniżej zarabiają, aby mogły godnie żyć? I dlatego dążenie do coraz wyższej płacy minimalnej ma zdynamizować gospodarkę, bo ci ludzie będą wydawali te pieniądze, nie będą oszczędzali, bo to są zbyt małe pieniądze, żeby powodować duże oszczędności – mówiła.

Płaca minimalna od 1 stycznia 2020 roku wzrosła z 2250 zł do 2600 zł brutto. 

RadioZET.pl/PAP/TVP Info