Zamknij

Opozycja komentuje 500 dla niepełnosprawnych. "To przejaw hipokryzji"

Redakcja
19.05.2019 14:43
Opozycja komentuje 500 dla niepełnosprawnych. "To przejaw hipokryzji"
fot. Mateusz Grochocki/East News

Propozycja przyznania 500 zł osobom niepełnosprawnym jest kierunkowo dobra, ale powstała z koniunkturalnych pobudek. PiS boi się, że zapowiedziany na 23 maja protest tej grupy zaszkodzi im przed wyborami. To przejaw hipokryzji - oceniła w niedzielę liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer. Do propozycji PiS krytycznie odniósł się również rzecznik PO, Jan Grabiec.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lubnauer odniosła się do niedzielnej deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział podczas konwencji regionalnej PiS w Krakowie, że rząd chce w najbliższych kilku miesiącach przekazać osobom niepełnosprawnym powyżej 18. roku życia, całkowicie niezdolnym do samodzielności, comiesięczny, stały dodatek w wysokości prawdopodobnie 500 złotych.

Zobacz także

- Jeśli są środki na to, by przekazać je na wsparcie osób z niepełnosprawnościami, to bardzo dobrze. To powinien być priorytet pomocy społecznej. Tylko dziwię się, że PiS nie zdecydował się na ten krok wtedy, gdy niepełnosprawni błagali o pomoc podczas swojego, trwającego 40 dni protestu w Sejmie. Wtedy mieli kamienne serca i chcieli upokorzyć protestujących. Widać, że PiS dziś chce zapobiec protestowi tej grupy, który jest zapowiedziany na 23 maja, bo się boi, że zaszkodzi im to w wyborach - powiedziała.

"Pamiętamy, co PiS zrobił dzieciom z niepełnosprawnościami”

Jak oceniła Lubnauer, to bardzo dobrze, że PiS zadeklarowało wypłatę takiego dodatku. Ale - jak zaznaczyła - "widać obłudę i hipokryzję PiS, które podczas dramatycznego protestu niepełnosprawnych w Sejmie przekonywało, że na wsparcie dla nich nie ma pieniędzy, a teraz okazuje się, że te pieniądze nagle, tuż przed wyborami, się znajdują".

Zobacz także

Według liderki Nowoczesnej, PiS nie jest też konsekwentne w kwestii wsparcia niepełnosprawnych, bo nie zrealizowało do tej pory wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r., dotyczącego zasiłków dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. - To wyrok, który zapadł po wniosku PiS w tej sprawie, a jakoś przez tyle lat nie został zrealizowany. To pokazuje instrumentalny stosunek, jaki PiS ma wobec tej grupy społeczeństwa - powiedziała Lubnauer.

Zobacz także

Dodała, że kolejnym elementem polityki prowadzonej przez PiS wobec niepełnosprawnych jest rozporządzenie wydane przez minister edukacji Annę Zalewską.

- Pamiętamy, co PiS zrobił dzieciom z niepełnosprawnościami, które chciały brać udział w nauczaniu indywidualnym na terenie swojej szkoły - otóż rozporządzeniem minister Zalewska wyrzuciła te dzieci do domu, gdzie zostały skazane na samotność i wykluczenie społeczne. To dla nich duże cierpienie - dodała liderka Nowoczesnej.

"Kaczyński przypomniał sobie o potrzebach osób z niepełnosprawnościami"

Propozycję comiesięcznego dodatku w wysokości 500 złotych dla niepełnosprawnych skomentował na Twitterze także rzecznik PO, Jan Grabiec.

"Wobec spadających sondaży PiS Kaczyński przypomniał sobie dziś o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Jak tak dalej pójdzie, to rząd PiS po przegranych wyborach europejskich, znajdzie jeszcze w czerwcu pieniądze na podwyżki dla nauczycieli" - napisał rzecznik PO.

 

RadioZET/Twitter/PAP