Zamknij

Poseł elekt ma pomysł na nowe 500 plus. Chce płacić Polakom za wakacje

22.10.2019 16:44
500 plus
fot. PAP

500 plus dla turystyki. Rekomendowany przez wicepremiera Jarosław Gowin na stanowisko wiceministra odpowiedzialnego za turystykę Andrzej Gut-Mostowy będzie zabiegał o wprowadzenie bonów wakacyjnych dla Polaków. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

500 plus dla turystyki, czyli system bonów turystyczno-wakacyjnych to jeden z pomysłów posła elekta Guta–Mostowego. Jak wyjaśnił polityk Porozumienia, rząd część swojej polityki społecznej może dedykować nie bezpośrednio w formie świadczeń pieniężnych, ale w formie zapewnienia bonów na niektóre usługi turystyczne.

500 plus dla turystyki

Poseł elekt przekonywał, że tego typu systemy funkcjonują we Francji, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Belgii czy Austrii. Bardzo dobrze taki system bonów turystycznych funkcjonuje też na Węgrzech, gdzie od 1998 r. działa specjalna agencja rządowa, która emituje bony wakacyjne dla pracowników. Z takich bonów mogą też korzystać seniorzy, osoby niepełnosprawny, dzieci i młodzież.

To jest istotne, jeżeli chodzi o możliwość wypełnienia luki, poza najwyższymi sezonami turystycznymi. Państwo powinno ofertę wypoczynkową kierować także do osób, które w warunkach rynkowych nie mogą pozwolić sobie na turystykę wypoczynkową

mówił Gut–Mostowy

Andrzej Gut-Mostowy przekonywał też, że będzie zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia zmian prawnych, które by "ułatwiły inwestycje turystyczne".

Zobacz także

500 plus dla turystyki. Kim jest Andrzej Gut–Mostowy?

Andrzej Gut–Mostowy jest zakopiańskim hotelarzem i restauratorem. Ma doświadczenie w zarządzaniu turystyką. Jest także działaczem i jednym z założycieli Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

Startujący w ostatnich wyborach parlamentarnych z listy PiS Gut–Mostowy został jednym z ośmiu posłów tej partii z ziemi sądecko–podhalańskiej. Wcześniej był on posłem Platformy Obywatelskiej trzech kadencji w latach 2005 – 2015. Po porażce wyborczej w 2015 r. miał wycofać się z polityki, jednak w 2017 r. zmienił barwy polityczne i przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina.

RadioZET.pl/PAP