Zamknij

Joanna Kopcińska w Radiu ZET o 500+ na pierwsze dziecko: Wypłata, jeśli nie w lipcu, to najpóźniej w sierpniu

Błażej Makarewicz
18.03.2019 10:40

Joanna Kopcińska deklaruje w Radiu ZET, że wypłaty w ramach programu „Rodzina 500+” także na pierwsze dziecko ruszą już na początku wakacji. „Jesteśmy przygotowani, żeby wypłaty ruszyły już od lipca na każde pierwsze dziecko bez kryterium” – zapewnia w rozmowie z Beatą Lubecką. „Nawet jeśli ktoś tej wypłaty nie dostanie w lipcu, uspokajam, że pieniądze dostanie w sierpniu” – dodaje.

Joanna Kopcińska w Radiu ZET o 500+ na pierwsze dziecko: Wypłata, jeśli nie w lipcu, to najpóźniej w sierpniu
fot. RadioZET

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– To kiedy powinniśmy złożyć wniosek, żeby dostać 500+ w lipcu? – pytała swojego gościa Beata Lubecka.
– Od 1 lipca. I te wypłaty będą realizowane, także tu nie będzie żadnych opóźnień. Oczywiście duża w tym rola samorządów. Liczę na to, że nikt z samorządowców czy miasta Warszawy, Łodzi, z której pochodzę, nie będzie opóźniał i utrudniał tych wypłat, bo one nie są dla nas, polityków, tylko dla ludzi. To jest wyrównywanie szans – mówi Joanna Kopcińska.

Zobacz także

Czy będzie korekta w prawie i 13. emerytura będzie należała się również matkom, które są uprawnione do pobierania świadczeń w ramach programu matczynych emerytur?
– Dostrzegamy wszystkie osoby, które należy uhonorować, wyróżnić w jakiś sposób, bo były do tej pory pomijane – zapewnia Kopcińska. „Decyzja należy do premiera tego rządu. Proszę poczekać aż Mateusz Morawiecki, finansista z krwi i kości, przejrzy budżet i odpowie na to pytanie” – dodaje.
Joanna Kopcińska skomentowała też dzisiejsze doniesienia „Dziennika Gazety Prawnej”. Wynika z nich, że minister finansów Teresa Czerwińska nie godzi się na złamanie, zawieszenie czy likwidację umocowanej w prawie zasady powstrzymującej państwo przed nadmierną hojnością. Mogłoby to skutkować zablokowaniem 500 plus i 13. emerytury w przyszłorocznym budżecie.
– Czy jest konflikt w rządzie? – pytała Beata Lubecka.

Zobacz także

– Nie znam takiego konfliktu. Minister Czerwińska uczestniczyła na każdym etapie tworzenia programów PiS, od kiedy została ministrem finansów. To, że trzyma w ryzach budżet, to bardzo dobrze. To nas oczywiście dyscyplinuje, wszystkich ministrów resortowych. Taka jest rola ministra finansów. Musi być tym, który patrzy, rozlicza, nie daje i nie rozdaje – odpowiada Joanna Kopcińska.
– Z ręką na sercu deklaruje pani, że np. między premierem a szefową resortu finansów nie ma żadnego konfliktu, jeśli chodzi o to, jak trzymać w ryzach finanse publiczne? – dopytywała gospodyni Gościa Radia ZET.
– Jesteśmy wręcz wdzięczni Teresie Czerwińskiej za to, że tak skrupulatnie rozlicza finanse państwa polskiego – zapewnia Kopcińska.

RadioZET.pl/BM