Zamknij

500 plus w nowej odsłonie. Rafalska ogłasza sukces: Mamy to!

Redakcja
09.05.2019 20:16
500 plus
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER

Program "Rodzina 500 plus" w nowej odsłonie jest uniwersalny, całkowicie powszechny, nie socjalny – aczkolwiek istotnie poprawiający sytuację rodzin, których sytuacja materialna jest trudniejsza – powiedziała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. W czwartek Senat poparł bez poprawek nowelizację sztandarowego programu PiS. 

Chcesz czytać częściej takie artykułu? Dołącz do grupy dla rodziców na Facebooku

Senat poparł w czwartek bez poprawek rządową nowelizację ustawy, zgodnie z którą prawo do świadczenia 500 plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat. Ustawa trafi teraz do podpisania jej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

To znakomita informacja dla nas – resortu odpowiedzialnego za wprowadzenie programu "Rodzina 500 plus", ale też świetna dla polskich rodzin. Dziękuje Senatowi za tak szybkie prace nad zmianami w tej ustawie. Czekamy teraz na podpis pana prezydenta. Potem nic nie będzie stało na przeszkodzie, by termin zaproponowany w ustawie wszedł w życie

Elżbieta Rafalska

500 plus na pierwsze dziecko. Nowe zasady 

Minister rodziny przypomniała, że świadczenie na nowych zasadach, czyli bez kryterium dochodowego, będzie można składać w dwóch formach: w wersji papierowej – od 1 sierpnia 2019 r., a w wersji elektronicznej – od 1 lipca 2019 r.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień 2019 r. świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. Złożenie wniosku po 30 września 2019 r. oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione, tj. lipiec i sierpień.

Szefowa MRPiPS podkreśliła, że program w nowej odsłonie obejmie 6,8 mln dzieci. - To kolejna głęboka, poważna zmiana w programie. Program jest o charakterze uniwersalnym, całkowicie powszechnym, nie socjalnym, aczkolwiek istotnie poprawiającym sytuację tych rodzin, których sytuacja materialna jest trudniejsza – przyznała minister Rafalska. Dodała, że program 500 plus jest prawdziwym instrumentem polityki rodzinnej, takim jak w innych krajach Unii Europejskiej.

Zobacz także

Rozszerzenie programu "Rodzina 500 plus" także na pierwsze i jedyne dziecko to jeden z projektów wchodzących w skład tzw. nowej piątki PiS.

Obecnie świadczenie jest przyznawane na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze jest wypłacane tylko po spełnieniu kryteriów dochodowych – 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto w rodzinie, której członkiem jest dziecko z niepełnosprawnością.

Po rozszerzeniu programu 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18 lat. Prawo do świadczenia będą miały również dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 lat).

Znowelizowana ustawa wprowadza trzymiesięczny termin – liczony od dnia urodzenia dziecka – na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko. Złożenie wniosku w tym terminie będzie skutkowało przyznaniem tego świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Obecnie świadczenie 500 plus przysługuje – co do zasady – od miesiąca, w którym złożono wniosek.

Nowela umożliwi także przyznanie – z zachowaniem ciągłości – świadczenia wychowawczego drugiemu rodzicowi dziecka w razie śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres, lub który zmarł przed rozpatrzeniem wniosku. Obecnie w takiej sytuacji drugi rodzic musi złożyć "swój" wniosek o świadczenie.

RadioZET.pl/PAP