Zamknij

500 zł na każdą krowę. Ardanowski: To nam się należy ze sprawiedliwych podziałów

Dominik Gołdyn
06.04.2019 21:17
500 zł na każdą krowę. Ardanowski: To nam się należy ze sprawiedliwych podziałów
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER

500 złotych na każdą krowę i 100 złotych od jednego tucznika. Jarosław Kaczyński przedstawił w sobotę program wsparcia dla polskiej wsi. Minister rolnictwa z kolei w TVP Info oświadczył, że konieczna jest "twarda walka o wielki budżet" rolny UE, w którym Polska ma mieć duży udział. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W sobotę w południe w Kadzidle k. Ostrołęki (Mazowieckie) odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości poświęcona mniejszym miejscowościom i polskiemu rolnictwu. Wzięli z niej udział m.in prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kaczyński: 500 plus na każdą krowę i 100 zł na tucznika 

Prezes PiS przekonywał, że polskie rolnictwo ma ogromny potencjał, a Polska będzie "twardo zabiegać" o to, by nasz kraj tym razem dostał najwięcej ze wszystkich państw w ramach "Programu rozwoju obszarów wiejskich". Kaczyński stwierdził, że polscy rolnicy są w UE dyskryminowani. Podkreślił też konieczność wsparcia lokalnych producentów żywności.

Chodzi także o szczególne wsparcie dla gospodarstw, które na tych samych zasadach, z własnych pasz, (...) z własnego chowu, produkują żywość, która jest sprzedawana lokalnie. Najmniej 100 złotych od jednego tucznika i 500 zł od jednej krowy, ale może być więcej

Jarosław Kaczyński

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w TVP Info oświadczył, że konieczna jest "twarda walka o wielki budżet" rolny UE, w którym Polska ma mieć duży udział. Zapowiedział też rozwiązania, umożliwiające tworzenie małych ubojni w gospodarstwach rolnych.

- Nie chcemy nic ponad to, co nam się należy ze sprawiedliwych podziałów w UE. (...) Jeżeli nie będzie dużego budżetu rolnego, to i polska i europejska wieś nie będzie mogła sprostać oczekiwaniom konsumentów - powiedział Ardanowski.

Jak dodał, pieniądze z UE będą dzielone tak, żeby m.in. wesprzeć hodowlę trzody chlewnej i bydła, "tą, która jest przyjazna środowisku". Minister zapowiedział też "twardą walkę" o wyrównanie jakości życia między miastem a wsią. - Inwestowanie w obszary wiejskie to nie jest pazerność mieszkańców wsi, ale naturalne prawo. Dużo zostało zrobione, ale chcemy przyspieszyć - stwierdził Ardanowski.

RadioZET.pl/TVP Info/PAP