Zamknij

Gawkowski: Fundusz Sprawiedliwości stał się przepompownią nielegalnej kasy

Redakcja
03.10.2021 11:46
Krzysztof Gawkowski
fot. Radio ZET

– Można mieć pretensje do raportu Najwyższej Izby Kontroli, do jego rzetelności, ale prawda jest taka, że Fundusz Sprawiedliwości stał się przepompownią nielegalnej kasy, która wspiera otoczenie ministra Ziobry – mówił w programie „7. Dzień Tygodnia w Radiu ZET” Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Tak skomentował raport Najwyższej Izby Kontroli na temat wydatków z Funduszu Sprawiedliwości

– Nikt nie twierdzi, że Fundusz Sprawiedliwości w jakiejś części nie działa na rzecz wielu pokrzywdzonych, bo trzeba uczciwie powiedzieć – w tym raporcie znajdujemy informacje, że przekazywanie pieniądze służyły społeczeństwu. Tyle, że ja na szybko policzyłem i 200-300 milionów złotych brakuje – tłumaczył Gawkowski.

– Jeżeli wczytamy się w raport NIK, to w tym raporcie są wskazane de facto różnego rodzaju działania, które są jawnymi przekrętami. (…) Obnażona została prawda o tym, że w resorcie sprawiedliwości całe kierownictwo przekładało środki na działania, które nie powinny być z tego funduszu realizowane – dodał poseł Lewicy.

Gawkowski: Fundusz Sprawiedliwości stał się przepompownią nielegalnej kasy

Według ustaleń NIK łączna wartość środków wydatkowanych z Funduszu Sprawiedliwości niezgodnie z przepisami, niecelowo, niegospodarnie lub nierzetelnie przekroczyła 280 mln zł. Według Izby z kontroli wynika, że w badanym okresie Fundusz Sprawiedliwości stracił charakter funduszu celowego. "W obowiązującym obecnie stanie prawnym w związku z brakiem legalnej definicji przeciwdziałania przestępczości i przyjętą przez ministra sprawiedliwości bardzo szeroką praktyką interpretowania tego terminu, tak naprawdę z tego Funduszu można finansować wszystkie dowolne kategorie zadań" – mówił podczas prezentacji wyników kontroli doradca ekonomiczny, koordynator kontroli NIK Paweł Gibuła.

W związku z wynikami kontroli NIK złożyła do prokuratury pięć zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Prezes NIK zwrócił się też do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o stwierdzenie niekonstytucyjności rozporządzenia ws. Funduszu Sprawiedliwości. O rezultacie kontroli poinformowano też m.in. prezydenta, premiera i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa CBA.

RadioZET.pl