Zamknij

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Duda: słodko-gorzka rocznica

08.05.2020 13:32
Andrzej Duda
fot. PAP

75-lecie zakończenia II wojny światowej to słodko-gorzka rocznica; słodka, bo upamiętnia zakończenie krwawej jatki w historii dziejów ludzkości; gorzka, bo po wojnie Polska znalazła się w sowieckiej strefie wpływów - mówił po złożeniu wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

"Obchodzimy dzisiaj bardzo ważną rocznicę, bardzo ważną dla Europy i dla świata. 75 lat temu zakończyła się II wojna światowa. Data od samego początku budziła spór pomiędzy państwami Zachodu a Stalinem" - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że Polacy obchodzą dzień zakończenia II wojny światowej tak, jak "obchodzi go Europa Zachodnia, jak obchodzi go wolny świat".

Prezydent mówił, że jest to dla nas słodko-gorzka rocznica. "Słodka, bo zakończyła się II wojna światowa, zakończyła się ta krwawa jatka w historii XX wieku i w historii dziejów ludzkości, w której życie straciło tylu ludzi - prawie sześć milionów naszych obywateli, w tym ponad trzy miliony obywateli Polski narodowości żydowskiej" - podkreślił Andrzej Duda.

75. rocznica zakończenia II wojny światowej. Duda złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza

Przypominał, że Polacy walczyli na wszystkich frontach II wojny światowej. "Na Zachodzie, na Wschodzie, walczyli w podziemiu, w partyzantce, krwawili się, ginęli w obozach koncentracyjnych, umierali w obozach jenieckich, byli rozstrzeliwani na ulicach miast, więzieni, katowani. To był dla naszej ojczyzny i dla naszego narodu straszny czas" - mówił.

Polski zresztą nie było wtedy na mapie, została z niej wymazana najpierw przez hitlerowskie Niemcy, które napadły na Polskę 1 września 1939 r., a potem dodatkowo przez Rosję sowiecką, która napadła na nas 17 września 1939 roku.

Andrzej Duda

Jak mówił prezydent, wtedy, po tamtych majowych dniach Polska wróciła na mapę Europy, ale nie jako państwo w pełni wolne i suwerenne, tylko znalazła się w sowieckiej strefie wpływów. "To jest ten gorzki element" - dodał.

Zobacz także

75 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań.

Zobacz także

RadioZET.pl/ PAP/ Kancelaria Prezydenta