Zamknij

Ktoś sprawdzał dane wiceszefa MSWiA. ABW namierzyło urzędnika ze "skarbówki"

12.10.2021 10:55
Maciej Wąsik
fot. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik/Piotr Molecki/East News

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego poszukiwała osoby, która sprawdzała w bazie PESEL dane wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika - dowiedziało się Radio ZET. Osobą poszukiwaną okazał się urzędnik jednej ze "skarbówek" z województwa mazowieckiego. Mężczyzna musiał złożyć wyjaśnienia w tej sprawie. Nie wiadomo, czy wyciągnięto wobec niego konsekwencje służbowe. 

Sprawą zajął się wydział I jednego z departamentów ABW, który sprawuje pieczę nad tzw. "VIP-ami". Każde wejście i pobranie danych z bazy PESEL pozostawia po sobie ślad. Według informatorów Radia ZET, służby zaalarmował fakt, że odnotowano sprawdzenie całej grupy VIP-ów, w tym wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika. Pozostawione ślady prowadziły do organów skarbowych.

Radio ZET: urzędnik "skarbówki" sprawdzał dane wiceszefa MSWiA

Informatorzy Radia ZET twierdzą, że ABW wystosowała w tej sprawie pismo do Ministerstwa Finansów, a tam wyjaśnieniem zdarzenia zajęło się Biuro Inspekcji Wewnętrznej Krajowej Administracji Skarbowej. Szybko odnaleziono urzędnika skarbówki z okolic Ciechanowa. Został zmuszony do złożenia wyjaśnień, w jakim celu dokonywał sprawdzenia wiceministra Wąsika i innych VIP-ów. Nie wiadomo, czy tłumaczenia urzędnika usatysfakcjonowały ABW. 

"Biuro Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów współdziała w granicach i na podstawie prawa z innymi służbami, jednak informacje w tym zakresie podlegają ochronie i są ujawniane w przypadkach przewidzianych w ustawie" - odpisało biuro prasowe Ministerstwa Finansów na pytania Radia ZET.  

ABW również zasłoniła się tajemnicą: "Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podejmuje działania, które wiążą się z realizacją obowiązków zapisanych w art. 5 Ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Szczegóły podejmowanych działań nie są podawane do publicznej wiadomości z uwagi na ograniczenia prawne" - odpowiedział na pytania Radia ZET zespół prasowy ABW.

Baza PESEL zawiera wrażliwe dane o wszystkich obywatelach, takie jak: miejsce urodzenie, nazwiska rodowe rodziców, data wymeldowania z miejsca stałego pobytu. Dostęp do bazy mają wyłącznie przedstawiciele władzy, m.in. straż, policja, organy wyborcze czy organy kontroli państwa. 

Chcesz wiedzieć więcej? Śledź Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/MaG

C