Zamknij

ABW zatrzymała syna posłanki Lewicy. "Wychwalał politykę Stalina"

07.07.2021 16:07
ABW
fot. ABW/gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała podejrzanego o propagowanie totalitaryzmu Michała N. - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa. Śledztwo w tej sprawie wszczęto po zawiadomieniu skierowanym do prokuratury przez szefa Agencji. Zatrzymany to syn posłanki Lewicy Wandy Nowickiej, która potwierdziła tę informację w rozmowie z Gazeta.pl. 

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w środę w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że zatrzymany prowadzi na jednym z portali społecznościowych kanał o charakterze ekstremistycznym. - Michał N. propaguje na nim ustrój komunistyczny, nawołując do totalitarnych praktyk i metod działania, nawołuje do budowy w Polsce państwa komunistycznego i wzywa do rewolucji - podkreślił. 

ABW zatrzymała Michała N. Miał propagować komunizm i kpić z jego ofiar

Zaznaczył, że w swoich apelach nawoływał również m.in. do niszczenia pomników Żołnierzy Wyklętych i pomnika Romana Dmowskiego, a także do prowadzenia ataków na księży i przedsiębiorców. - W swoich odezwach Michał N. wzywał do mordowania i torturowania żołnierzy Wojska Polskiego pełniących misje zagraniczne, wychwalał politykę Stalina i Feliksa Dzierżyńskiego, a także wzywał do ich naśladowania - podał rzecznik. W ocenie ABW treści tworzone przez N. zawierają również pochwałę ataku ZSRR na Polskę w 1939 r. 

Stanisław Żaryn

Zatrzymany przez ABW Michał N. przekonywał także o niemieckiej odpowiedzialności za ludobójstwo na Polakach z 1940 r. w Katyniu. Żaryn zaznaczył, że zatrzymany trafi do prokuratury, gdzie mają mu zostać postawione zarzuty i będą prowadzone dalsze czynności w śledztwie.

Zatrzymany to syn posłanki Lewicy Wandy Nowickiej

- Materiał zgromadzony przez ABW wskazuje na podejrzenie popełnienia przez Michała N. przestępstwa dot. propagowania ustroju totalitarnego, a także zachęcania do działań niezgodnych z prawem o charakterze ekstremistycznym, jak zniszczenie pomnika Romana Dmowskiego w Warszawie - powiedział Żaryn.

W mediach pojawiły się doniesienia, że zatrzymany to syn Wandy Nowickiej. Posłanka Lewicy, w rozmowie z portalem Gazeta.pl, potwierdziła tę informację. 

RadioZET.pl/PAP/Gazeta.pl