Zamknij

PiS chce szybkich zmian w prawie po wyroku TK ws. przepisów aborcyjnych

23.10.2020 09:00
Radosław Fogiel, Anita Czerwińska
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER, Michal Wozniak/East News

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. przepisów aborcyjnych podzielił Polaków. Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS, przyznał w TVN24, że co prawda „może się podobać, może się nie podobać, ale z pewności jest w Polsce wielu obywateli, którzy przyjmują go z satysfakcją”. Potwierdził, że tworzy nową sytuację prawną, za którą musi pójść nowe prawo.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał przepis o aborcji eugenicznej (z powodu wad genetycznych płodu) za niezgodny z Konstytucją, podzielił Polaków.

Rządzące Prawo i Sprawiedliwość oraz prezydent przychylają się do wyroku TK. Poseł Radosław Fogiel, wicerzecznik partii, powiedział dziś w TVN24, że wczorajszy wyrok tworzy nową sytuację prawną. Narusza bowiem tzw. kompromis aborcyjny, uznając jedną z przesłanek do dokonywania aborcji za niezgodną z konstytucją.

PiS po wyroku TK ws. aborcji eugenicznej. Chcemy szybkich zmian

- Zdajemy sobie sprawę, że ten wyrok tworzy nową sytuację prawną w Rzeczypospolitej. W związku z czym chcemy przeprowadzić takie zmiany, które ułatwią funkcjonowanie osobom, które urodzą dzieci niepełnosprawne - powiedział Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS. Już wczoraj rzecznik PiS, Anita Czerwińska, przekazała, że "żadna z kobiet nie pozostanie bez pomocy" w nowych realiach prawnych. Zarzuty opozycji nazwała grą na emocjach i fake newsami.

Zobacz także

Fogiel zapowiedział dziś, że PiS chce w tej materii „mocnego i zdecydowanego przeglądu dotychczasowych działań”. 

- Chcemy szybkich i skutecznych zmian legislacyjnych po to, żeby właśnie odpowiedzieć na tę nową sytuację - dodał. Pytany jednak o jego komentarz wyroku TK odparł, że "nie chodzi o jego indywidualne oceny".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku  

RadioZET.pl/TVN24.pl