Zamknij

"J..ać PiS", "Wasza bardzo wielka wina". Cała Polska protestuje po wyroku TK

25.10.2020 21:39
Protesty po wyroku TK
fot. Rafał Gaglewski/REPORTER

Niedziela jest kolejnym dniem protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Manifestacje zorganizowano w całej Polsce - zarówno w Warszawie, Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu, jak i mniejszych ośrodkach miejskich. 

Nie milkną echa czwartkowego wyroku  Trybunału Konstytucyjnego., który orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność  aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Wyrok TK wywołał protesty w wielu miejscach w Polsce, w Warszawie manifestacje odbywały się m.in. pod siedzibą Trybunału oraz w okolicy domu prezesa PiS  Jarosława Kaczyńskiego. Protestowano także w innych miastach Polski, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie czy Katowicach.

Warszawa, Katowice, Lublin, Poznań - cała Polska protestuje po wyroku TK ws. aborcji

W niedzielę grupy sprzeciwiając się wyrokowi organizują akcje protestacyjne, polegające m.in. na wejściu do kościołów i przerywaniu mszy świętych. Ale w całym kraju zorganizowano przede wszystkim marsze i manifestacje.

W Warszawie tysiące osób protestowało m.in. pod Pałacem Prezydenckim oraz siedzibą kurii metropolitarnej na ul. Miodowej:

"Uczestnicy skandują m.in. hasła "Wypier*alać", "Je*ać kler","Je*ać PiS", "Andrzej Duda musi odejść", a także "Wasza wina, wasza bardzo wielka wina". - Nie ma szans, żeby się przemieścić wzdłuż Miodowej. Tym bardziej, że ludzi znacznie przybyło -" pisze Gazeta.pl oraz obecna na miejscu dziennikarka portalu Wiktoria Beczek.

W Katowicach protestujący zebrali się pod Archikatedrą Chrystusa Króla:

Na tym proteście był m.in. przewodniczący PO Borys Budka:

W Toruniu protestujący szli pod siedzibę Radia Maryja:

W Białymstoku maszerowano na Rynku Kościuszki:

A w Poznaniu na Placu Wolności:

"Protest zakończył się kiedy ktoś zaczął wzywać policję. Pojawiły się okrzyki „broń!”. W grupie byli narodowcy, którzy zaczęli uciekać. Później kilka osób zaczęło sprzątać rzeczy pozostawione przez manifestantów" - tak protest w Lublinie relacjonował dziennikarz Onetu. 

Do ciekawej sytuacji doszło w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie protest wsparli rolnicy, którzy wyjechali na drogę traktorami:

Demonstrowano także m.in. w Dąbrowie Górniczej, Kaliszu, Słupsku i Mogilnie (woj. kujawsko-pomorskie)

RadioZET.pl/PAP/Twitter