Zamknij

„Wprost”: Adam Bodnar „czarnym koniem” opozycji. RPO powalczy o prezydenturę?

12.08.2019 11:06
Adam Bodnar
fot. Jan Graczynski/East News

Adam Bodnar będzie czarnym koniem Platformy Obywatelskiej w wewnętrznej rywalizacji o urząd prezydenta Polski – pisze dziś „Wprost”. Dziennikarze tygodnika ustalili, że taka koncepcja pojawiła się w PO już jakiś czas temu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Adam Bodnar wymieniany jest jako jeden z kandydatów opozycji do walki o prezydenturę w 2020 roku. Choć nie jest dziś faworytem sondaży, w wewnętrznej rozgrywce ma być uznawany za „czarnego konia”.

Zobacz także

Z badania panelu Ariadna dla tygodnika „Wprost” wynika, że największe szanse na stanięcie do walki z Andrzejem Dudą ma prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski (16 proc. poparcia). To on uchodzi za faworyta opozycji w kontekście zapowiadającej się odmowy startu Donalda Tuska. Kończący kadencję przewodniczący Rady Europejskiej konsekwentnie milczy w kwestii powrotu do polskiej polityki i walki o prezydenturę. Za Trzaskowskim plasują się prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz (6.1 proc.), europoseł Bartosz Arłukowicz (5.8 proc.) oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (5.4 proc.)

Zobacz także

Adam Bodnar kandydatem na prezydenta? „Wprost”: Plan, żeby zestawić Andrzeja Dudę ze znanym prawnikiem

Wprost ustalił, że czarnym koniem w wewnątrzpartyjnych ustaleniach może okazać się rzecznik praw obywatelskich. Adam Bodnar nie należy do PO, co w ustaleniach okazuje się wadą i… zaletą jednocześnie. W wyborach prezydenckich, w których na kandydatów nie głosuje wyłącznie „żelazny elektorat”, Bodnar mógłby liczyć na poparcie PSL czy Lewicy.

Był plan, żeby zestawić Dudę ze znanym prawnikiem, najlepiej profesorem. Pod uwagę brano nawet prof. Marcina Matczaka, który wypłynął na kryzysie wokół Trybunału Konstytucyjnego w 2015 r. Uznano jednak, że jest on zdecydowanie zbyt mało znany.

polityk PO, dla Wprost

RPO komentuje artykuł „Wprost” [AKTUALIZACJA]

Do medialnych spekulacji odniosło się biuro RPO. Jak powiedział PAP Łukasz Starzewski, rzecznik praw obywatelskich nie planuje startu w wyborach prezydenckich.

Kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich kończy się we wrześniu 2020 r. Adam Bodnar nie zamierza kandydować w żadnych wyborach.

Łukasz Starzewski z Biura RPO, dla PAP

RadioZET.pl/Wprost.pl