Zamknij

Wiceprezes PiS trafił do NBP. Wiemy, kto może zastąpić go w Sejmie

25.09.2020 11:59
Adam Lipiński
fot. PAP

Radny PiS z Bolesławca (woj. dolnośląskie) Szymon Pogoda ma objąć mandat poselski po przejściu posła i wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego do NBP. Pogoda potwierdził gotowość do bycia posłem, ale wskazał, że jest jeszcze przed rozmowami z kierownictwem partii w sprawie m.in. prac w komisjach.

Prezydent Andrzej Duda w ubiegłym tygodniu nominował Adama Lipińskiego na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego. Oznacza to, iż Lipiński będzie musiał zrezygnować z mandatu posła, ponieważ - zgodnie z ustawą o NBP - członek zarządu tego banku nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską. O tej sprawie pisaliśmy już zresztą na biznes.radiozet.pl:

Miejsce Lipińskiego  - który pełni także funkcję wiceprezesa PiS - w sejmowych ławach zajmie radny tego ugrupowania z Bolesławca (woj. dolnośląskie) Szymon Pogoda, który w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych na liście PiS w okręgu legnickim uzyskał najwyższy wynik z kandydatów partii, którzy nie dostali się do Sejmu.

Adam Lipiński w NBP. Szymon Pogoda nowym posłem PiS?

W rozmowie z Polską Agencją Prasową sam zainteresowany potwierdził, że "jeżeli wszystko się spełni i prezes Lipiński złoży rezygnację, to tak, najbardziej potwierdza chęć i gotowość objęcia mandatu poselskiego".

Zobacz także

- Czekam na informację od komisarza wyborczego, postaram się jak najszybciej po otrzymaniu oficjalnych pism dopełnić obowiązków, by objąć mandat - podkreślił. Pytany, czym chciałby się zająć jako poseł i w jakich komisjach chciałby pracować odparł, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach, ponieważ nie odbył jeszcze oficjalnych rozmów z kierownictwem swojej partii.

Zobacz także

Pogoda powiedział, że jako radny miejski zajmował się m.in. kwestiami związanymi z infrastrukturą i budownictwem, a zawodowo związany jestem z rolnictwem. Z zainteresowań wymienił sport .Jak dodał od 2011 r. związany jest z PiS-em. - Jestem również członkiem rady politycznej jako organu partii od 2016 r., pełnię obecnie również obowiązku pełnomocnika struktur powiatowych - zaznaczył samorządowiec. 

RadioZET.pl/PAP