Zamknij

Niedzielski rozmawiał z Kaczyńskim. "Otrzymałem zapewnienie"

17.01.2022 17:58
Adam Niedzielski i Jarosław Kaczyński
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas poniedziałkowej konferencji poinformował, że rozmawiał z prezesem PiS oraz premierem ws. ustawy o weryfikacji szczepień przeciw COVID-19 w miejscach pracy. Projekt nazwał "kluczowym narzędziem" do walki z piątą falą koronawirusa.

Ustawa Hoca, jak potocznie nazywany jest poselski projekt ustawy na temat walki z pandemią koronawirusa, budzi spore emocje w obozie Zjednoczonej Prawicy. Nowe prawo ma dać możliwość weryfikacji szczepienia przeciw COVID-19 u pracowników przez pracodawców. Projekt zgłoszony przez posła PiS Czesława Hoca nadal nie trafił do dalszych prac.

Do ustawy odniósł się w poniedziałek na konferencji prasowej minister zdrowia. Adam Niedzielski podkreślił, że zbliżająca się piąta fala zakażeń koronawirusem może przynieść w najbliższych tygodniach nawet 120-140 tys. nowych zakażeń dziennie. 

Niedzielski o ustawie Hoca. Rozmawiał o niej z Kaczyńskim

- Przez weekend prowadziłem konsultacje zarówno z panem premierem (Mateuszem Morawieckim - przyp. red.), jak i prezesem Jarosławem Kaczyńskim. Otrzymałem zapewnienie, że ustawa, która znajduje się w Sejmie, będzie procedowana, poddana drugiemu czytaniu i w niej pokładam nadzieje w skuteczną walkę z piątą falą - mówił Niedzielski.

W poniedziałek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel powiedział, że ustawa Hoca jest procedowana "zgodnie z zasadami legislacji". - Mieliśmy ostatnio wysłuchanie publiczne, o które wnioskowały różne strony debaty publicznej, również na przykład część opozycyjna, tam chodziło na przykład o wysłuchanie pracodawców. Jak będzie wyglądała sytuacja z głosowania? Tak, nie będzie tutaj dyscypliny partyjnej - mówił na antenie TVN24. 

Sprzeciw wobec zapisów projektu ustawy zgłasza część posłów klubu PiS m.in. Anna Siarkowska i Janusz Kowalski. - Jeszcze raz podkreślam, że ten instrument, czyli projekt ustawy złożony przez pana posła Czesława Hoca, jest kluczowym narzędziem do walki z piątą falą - mówił Niedzielski.

Poselski projekt ustawy złożyła w Sejmie grupa posłów PiS. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Projekt pozytywnie zaopiniowała 11 stycznia sejmowa Komisja Zdrowia i dokument trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.

RadioZET.pl/PAP

C