Zamknij

Prof. Strzembosz: Decyzje Izby Dyscyplinarnej przy SN są działaniem przestępczym

05.02.2020 13:15
Adam Strzembosz
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Adam Strzembosz miażdży przeforsowaną przez PiS reformę sądownictwa. Karanie sędziego Pawła Juszczyszyna uznał za „nieuzasadnione bezprawie”, a pracę Izby Dyscyplinarnej przy Sądzie Najwyższym za „działanie przestępcze”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Adam Strzembosz w bezpardonowych słowach ocenia zmiany uchwalone przez Sejm i podpisane przez prezydenta. Nie ma złudzeń, że ustawa dyscyplinująca sędziów jest kagańcem na niezależną władzę.

Zobacz także

W dzisiejszym oświadczeniu przypomniał, że uchwała trzech izb Sądu Najwyższego (Pracy, Cywilnej i Karnej) ws. Krajowej Rady Sądownictwa nie wzięła się znikąd.

Była skutkiem wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. W tej sytuacji dalsze funkcjonowanie Izby (Dyscyplinarnej, powołanej przez PiS) jest działaniem przestępczym. Nikt nie ma prawa powoływać się na to, że pełni funkcje sędziowskie

- ocenił prof. Adam Strzembosz.

Z kolei ukaranie sędziego Juszczyszyna uznał za „bezprawne i niczym nieuzasadnione”.

Zobacz także

- W żadnym kraju europejskim nie można dopuścić do skazania sędziego za to, że działa zgodnie z prawem – dodał prof. Strzembosz.

Zdaniem b. prezesa Sądu Najwyższego jest jednak wyjście z sytuacji. Powołał się w tym miejscu na propozycje „ustawy naprawczej” przygotowanej przez Senat (rządzony przez koalicję PO, PSL, Lewicę i niezależnych senatorów). 

"Iustitia": Idziemy drogą Turcji

Podobny osąd w sprawie przedstawiają sędziowie stowarzyszenia „Iustitii”.

To amok polityczny, brakuje normalnych słów. Rządzący mają swoje KRS, swoich prezesów sądów. W żadnym kraju UE nie represjonuje się sędziego za wydawanie orzeczeń. Jeszcze nas nie zamykają, ale przykład Juszczyszyna pokazuje, że zbliżany się do wzorców tureckich. Wierzę, że sędziowie okażą bezwzględną solidarność

- powiedział Piotr Gąciarek, z „Iustitii”.

RadioZET.pl/TVN24