Zamknij

Adopcja dzieci nie dla par jednopłciowych. Partia Ziobry ma projekt ustawy

11.03.2021 22:57

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy, który ma uniemożliwić parom homoseksualnym adopcję dzieci - poinformował w czwartek szef resortu Zbigniew Ziobro. Powoływał się przy tym na poglądy "ogromnej większości polskiego społeczeństwa". Wiceszef jego partii Michał Wójcik mówił, że jest to działanie prewencyjne, a rządzący chcą uprzedzić starania mniejszości seksualnych.

Zbigniew Ziobro, adopcja dzieci w Polsce
fot. PAP/Piotr Nowak

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało ustawę, która "ma w sposób skuteczny ochronić dzieci przed tego rodzaju decyzjami, które mogłyby oznaczać adopcję przez pary pozostające we współżyciu homoseksualnym" – zapowiedział w czwartek na konferencji Zbigniew Ziobro.

Minister przekonywał, że dobro dziecka jest nadrzędną wartością chronioną przez polską konstytucję, a także, iż naturalnym środowiskiem dla jego rozwoju jest rodzina. Polska konstytucja opisuje związek małżeński jako relację między mężczyzną a kobietą. Powoływał się też na poparcie "ogromnej większości polskiego społeczeństwa".

loader

Resort Ziobry szykuje ustawę, która zablokuje prawo do adopcji dzieci przez pary jednopłciowe

Szerzej o sprawie mówił minister w KPRM, b. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. „Przygotowaliśmy prewencyjne rozwiązania likwidujące lukę prawną, dzięki którym para homoseksualna nie będzie mogła adoptować dziecka” – mówił Wójcik. Przywołał sondaż IBRiS dla "Rzeczpospolitej", w którym 75 proc. społeczeństwa mówi "nie" dla adopcji dzieci przez pary homoseksualne.

"Dla nas głos naszego społeczeństwa jest ważniejszy niż głos polityków Komisji Europejskiej, czy Parlamentu Europejskiego, którzy próbują - np. dzisiaj – grillować Polskę" - powiedział Wójcik. Przypomnijmy – PE przyjął dziś rezolucję o wspólnocie państw przyjaznych mniejszościom LBGTIQ. Inicjatywa była odpowiedzią na dyskryminacyjne uchwały polskich samorządów, głównie tych rządzonych przez polityków PiS.

Wójcik mówił o "prewencyjnym" zlikwidowaniu luki prawnej, gdyż nie ma obecnie w polskim prawie przepisu mówiącego o tym, że nie można przysposobić dziecka jeżeli osoba przysposabiająca pozostaje w pożyciu z osobą tej samej płci. "My przygotowujemy taką zmianę i taką zmianę wprowadzimy" - powiedział. I zapowiedział następującą zmianę w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. "Brzmienie tego przepisu jest klarowne: przysposobić nie może osoba pozostająca we wspólnym pożyciu z osobą tej samej płci, a więc para homoseksualna nie będzie mogła adoptować dziecka".

RadioZET.pl/PAP