Afera Piebiaka. Sondaż: większość Polaków domaga się dymisji Ziobry

23.08.2019 08:28
Afera Piebiaka. Sondaż: większość Polaków domaga się dymisji Ziobry. Hejt na sędziów
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

W sondażu dla „Faktów” TVN i TVN24 59 proc. ankietowanych domaga się dymisji Zbigniewa Ziobry ze stanowiska ministra sprawiedliwości. W jego resorcie, według publikacji Onetu, działała grupa koordynująca nagonkę na sędziów przeciwnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sondaż został przeprowadzony po tym, jak portal Onet opisał kulisy hejtu na sędziów. W akcję miał być zaangażowany dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak (we wtorek podał się do dymisji), sędzia Jakub Iwaniec, a także Tomasz Szmydt z biura prawnego Krajowej Rady Sądownictwa oraz członkowie KRS: Maciej Nawacki i Jarosław Dudzicz.

Zobacz także

Kolportowaniem kompromitujących informacji o sędziach przeciwnym zmianom w wymiarze sprawiedliwości miała zajmować się Emilia S., która ujawniła całą sprawę. 

Według badania Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 aż 47 proc. badanych uznało, że Ziobro powinien zdecydowanie podać się do dymisji. Odpowiedź „raczej tak” udzieliło 12 proc. Raczej przeciwni konieczności dymisji ministra sprawiedliwości było 11 proc. ankietowanych, a zdecydowanie przeciwnych było 19 proc.

Sondaż w sprawie dymisji Ziobry
fot. TVN24

Sondaż telefoniczny Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 został zrealizowany 22 sierpnia 2019 roku na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie osób w wieku powyżej 18 lat. Próba badania wynosiła 1012 osób. Większość z nich – 780 osób – zadeklarowała, że słyszała o aferze w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

Zobacz także

Afera Piebiaka

Portal Onet od początku tygodnia opisuje zorganizowany proceder hejtowania, dyskredytowania i szkalowania niektórych sędziów w mediach społecznościowych.

Według portalu wiceszef MS Łukasz Piebiak utrzymywał w mediach społecznościowych kontakt z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza.

Miało się to odbywać za wiedzą wiceministra. Po tych doniesieniach Piebiak podał się do dymisji. Z kolejnych artykułów Onetu wynika, że w proceder miał być też zamieszany sędzia SN Konrad Wytrykowski. Miał on wymyślić akcję wysyłania pocztówek z wulgarnym napisem do prezes Gersdorf.

RadioZET.pl/TVN24