Zamknij

Afera respiratorowa umorzona przez prokuraturę. "Nie odpuścimy"

05.07.2021 14:12
Afera respiratorowa. Prokuratura umarza śledztwo
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. przekroczenia uprawnień przez ministrów z resortu zdrowia w sprawie zakupu respiratorów. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli posłowie Michał Szczerba i Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej. "Nie odpuścimy bezprawiu! Będzie zażalenie" – zapowiedział na konferencji prasowej w poniedziałek poseł Szczerba.

Afera respiratorowa nie skończy się na rozliczeniach urzędników Ministerstwa Zdrowia. Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński, tropiący nieprawidłowości w resorcie od ponad roku, poinformowali w poniedziałek o umorzeniu śledztwa w przypadku b. ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i b. wiceministra zdrowia, a dziś ministra w KPRM Janusza Cieszyńskiego.

"Otrzymaliśmy zawiadomienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie o umorzeniu postępowania w przypadku Janusza Cieszyńskiego i Łukasza Szumowskiego" – powiedział poseł KO Michał Szczerba.

Afera respiratorowa. Prokuratura nie rozliczy ministrów MZ  

Prokurator przekazał, że "czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego", wobec czego "śledztwo się umarza". Zdaniem Szczerby prokurator dosłownie przepisał argumentację prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ze stycznia tego roku, gdy ten tłumaczył, że przy kupnie respiratorów od handlarza bronią nie złamano prawa.

"Nie otrzymaliśmy postanowienia, a chcemy złożyć zażalenie. Mamy na to siedem dni. Można odnieść wrażenie, że w państwie PiS o winie nie decyduje prokuratura, tylko prezes partii" – komentował poseł Dariusz Joński. "Nie przyzwyczailiśmy się do tego złodziejstwa. Będziemy składać zażalenia, aż ostatnie pieniądze wrócą na konto (resortu zdrowia, przyp.). Nie ma zgody na takie wydawanie publicznych środków" – dodał.

Szczerba zwracał uwagę na bezkarność układu polityków PiS. "Idziemy w kierunku subsydiarnego aktu oskarżania. Zastąpimy z @Dariusz Joński w sądzie dyspozycyjną i upolitycznioną prokuraturę" – napisał na Twitterze poseł PO, Michał Szczerba.

RadioZET.pl