Zamknij

Znamy kolejne osoby, które leciały z Kuchcińskim. Siostra i znani politycy PiS

08.08.2019 11:37
Kuchciński leciał z Brudzińskim i Glińskim
fot. Stanisław Kowalczuk/East News

Piotr Gliński, Joachim Brudziński, Beata Mazurek oraz siostra Marka Kuchcińskiego — to kolejni pasażerowie, którzy mieli lecieć z marszałkiem Sejmu rządowym samolotem. Tak wynika z kolejnych dziennikarskich doniesień dotyczących afery z lotami przewodniczącego polskiego parlamentu. 

Jak donosi portal tvn24.pl, żona i dzieci Marka Kuchcińskiego, a także Stanisław Piotrowicz i Zdzisław Krasnodębski z żonami bądź Karol Karski to niejedyne osoby, które podróżowały z marszałkiem Sejmu rządowym Gulfstreamem. Jedną z osób, dla których również znalazło się miejsce na pokładzie, była Beata Kuchcińska, jego siostra. Lot z jej udziałem miał się odbyć 21 października 2018 roku. 

Siostra Kuchcińskiego, Brudziński, Gliński, Mazurek

To o tyle ciekawy przypadek, że Kuchcińska zatrudniona jest w firmie PFR Nieruchomości, spółce-córce Polskiego Funduszu Rozwoju, odpowiedzialnego za „wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków”. Z wykształcenia jest architektką, przez 35 lat mieszkała w Australii, a do Polski wróciła w 2015 roku, po tym, jak PiS wygrało wybory.

Zobacz także

„W PFR Nieruchomości jest główną konsultantką projektów strategicznych w biurze realizacji inwestycji. Odpowiada m.in. za realizację dużego osiedla na obrzeżach Warszawy w ramach programu Mieszkanie Plus” – czytamy na tvn24.pl. Ona sama unika komentarzy w tej sprawie. Gdy redakcja portalu zadzwoniła do niej, odmówiła udzielenia odpowiedzi na postawione jej pytania oraz poprosiła, by nie kontaktować się z nią w żadnej sprawie. 

Zobacz także

Ale Beata Kuchcińska nie była jedyna. Kolejne dane o podróżach, do których dotarł tvn24.pl, mówią, że we wrześniu ubiegłego roku z Kuchcińskim podróżowali m.in. wicepremier i minister kultury Piotr Gliński (1.09, trasa Rzeszów-Warszawa, śmigłowiec Sokół W-3), a także ówczesny szef MSWiA Joachim Brudziński, ówczesna rzeczniczka PiS Beata Mazurek, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska (14.09, trasa Warszawa-Kraków, pogrzeb matki Ryszarda Terleckiego). 

Afera z lotami Marka Kuchcińskiego

Pod koniec lipca Radio ZET podało, że marszałek Sejmu latał rządowymi samolotami wraz z rodziną. Po tych informacjach dyrektor CIS poinformował, że Kuchciński wpłacił 5 tys. zł na Klinikę Budzik działającą przy Centrum Zdrowia Dziecka i 10 tys. zł na Caritas Polska za 23 loty samolotem rządowym, w których towarzyszyli mu członkowie rodziny.

Zobacz także

W poniedziałek Kuchciński, przepraszając za loty z rodziną flotą rządową, poinformował, że zdarzyła się raz sytuacja, kiedy rządowym samolotem podróżowała tylko jego żona. Kuchciński przekonywał, że w związku z przelotami, kiedy na pokładzie samolotu towarzyszyli mu bliscy, nie doszło do złamania prawa. Zadeklarował też wpłatę 28 tys. zł na modernizację sił zbrojnych za lot żony.

W środę Prokuratora Okręgowa w Warszawie poinformowała, że trwa postępowanie sprawdzające ws. ewentualnych nieprawidłowości w związku z lotami marszałka Marka Kuchcińskiego. W międzyczasie w mediach pojawiały się informacje na temat kolejnych lotów oraz osób, które wraz z Kuchcińskim miały podróżować rządowym Gulfstreamem. Wśród nich byli zarówno członkowie rodziny marszałka (żona, dzieci), jak i wyżej wymienieni prominentni politycy PiS.

RadioZET.pl/tvn24.pl/PAP