Zamknij

„Akty zgonu politycznego”. Prokuratura chce bronić decyzji o umorzeniu śledztwa

06.12.2019 09:36
Młodzież Wszechpolska
fot. PIOTR SAWCZUK /Polska Press/ East News

Gdańska prokuratura chce bronić przed sądem decyzji o umorzeniu śledztwa w sprawie „aktów zgonu politycznego” – dowiedziało się Radio ZET. W poniedziałek, 2 grudnia śledczy przekazali do Sądu Okręgowego w Gdańsku zażalenia złożone przez prezydentów miast.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W prokuraturze od marca trwały dodatkowe czynności w tej sprawie, ale nie przyniosły przełomu. Z tego powodu prokuratura nie postawiła zarzutów członkom Młodzieży Wszechpolskiej i zdecydowała o zakończeniu śledztwa. 

Zobacz także

Jak ustaliło Radio ZET, prokuratura obstaje przy swojej decyzji sprzed roku o umorzeniu postępowania. Twierdzi, że opublikowanie „aktów zgonu politycznego” samorządowców przez Młodzież Wszechpolską mieściło się w granicach dozwolonej krytyki. Przez ostatnich dziewięć miesięcy śledczy ponownie przesłuchiwali świadków i zbierali dokumenty. Sprawdzali m.in., czy nazwanie prezydentów deklarujących przyjmowanie migrantów „parszywą jedenastką” ma charakter znieważenia funkcjonariuszy publicznych. Ostatecznie śledczy zdecydowali, że nie ma podstaw do postawienia komukolwiek zarzutów.

Zobacz także

Zażalenie na umorzenie tej sprawy, na kilka dni przed śmiercią, zapowiadał w rozmowie z Radiem ZET prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Po jego zabójstwie zażalenia złożyli m.in. prezydenci Łodzi, Bydgoszczy i Wrocławia.

RadioZET.pl