Nieoficjalnie: Duda żąda dymisji Kurskiego w zamian z podpis?

02.03.2020 21:46
Nieoficjalnie: Duda żąda dymisji Kurskiego w zamian z podpis?
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Jak donosi Wirtualna Polska, prezydent Andrzej miał w poniedziałek w trybie pilnym wezwać do Pałacu Prezydenckiego szefa Rady Mediów Narodowych, Krzysztofa Czabańskiego. Według źródła portalu, głowa państwa ma żądać odwołania obecnego prezesa TVP. Kluczową rolę w tej sprawie odgrywa uchwalona przez PiS ustawa o rekompensacie dla mediów publicznych (w wysokości prawie 2 miliardów złotych).

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowała Wirtualna Polska, prezydent Andrzej Duda ma domagać się usunięcia ze stanowiska obecnego szefa TVP, Jacka Kurskiego. Temat ten miał zostać poruszony w poniedziałek, podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim z szefem Rady Mediów Narodowych, Krzysztofem Czabańskim. Głównym punktem rozmowy była ustawa o przekazaniu TVP i Polskiemu Radiu prawie miliardów złotych z budżetu.

Zobacz także

Jak wynika z informacji pozyskanych przez Wirtualną Polskę, Andrzej Duda miał w poniedziałek wystosować właśnie takie żądanie. Miał również postawić ultimatum – jeżeli żądanie to zostanie spełnione, podpisze ustawę o przekazaniu 1,95 mld złotych rekompensaty dla mediów publicznych.

Zobacz także

Prezydent chce, by decyzja ws. prezesa TVP zapadła do końca tygodnia

Wirtualna Polska

Jak podaje WP – powołując się na swoich anonimowych informatorów – jeżeli Jacek Kurski nadal będzie prezesem TVP, wówczas Duda ma zawetować ustawę.

Będzie prezydenckie weto?

13 lutego Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i ustawy abonamentowej, która przyznaje rekompensatę w wysokości 1,95 mld zł w 2020 r. dla publicznej telewizji i radia. Opozycja proponowała, aby te pieniądze przeznaczyć na onkologię. Przypomnijmy, że odkąd ustawa trafiła na prezydenckie biurko, Andrzej Duda ma 21 dni na jej podpisanie lub zawetowanie.

Zobacz także

Jak jednak zaznacza portal, rozwiązanie proponowane przez Andrzeja Dudę raczej nie wchodzi w grę ponieważ na usunięcie Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP nie zgadza się lider PiS, Jarosław Kaczyński. Warto podkreślić, że podobna sytuacja miała miejsce już w 2016 roku - Kurski miał zostać odwołany, jednak zostało to zablokowane przez prezesa PiS.

Zobacz także

Pomimo tego jednak weto prezydenta nie jest wykluczone. O sprawie tej pisaliśmy również w poniedziałek - zdecydowanie więcej przesłanek przemawia za tym, że Andrzej Duda powinien ostatecznie zawetować ustawę. Zwłaszcza, że w samym środowisku partii rządzącej nie ma w tej sprawie jednomyślności. Kontrowersje, jakie dokument ten wywołał wśród opinii publicznej mogą okazać się przeszkodą na drodze do wygrania majowych wyborów i coraz więcej polityków Zjednoczonej Prawicy zaczyna zwracać na to uwagę.

 

RadioZET.pl/wp.pl