Zamknij

Polacy coraz bardziej zadowoleni z Dudy. Według CBOS tak samo mają z Sejmem

04.09.2019 13:58
Andrzej Duda coraz lepiej oceniany. Sejm też - sondaż CBOS
fot. Michal Dubiel/REPORTER

Większość Polaków jest zadowolona z pracy prezydenta Andrzeja Dudy. Zupełnie inaczej jest w przypadku oceny działalności Sejmu, choć jego wynik i tak jest lepszy niż przed miesiącem. Tak przynajmniej wynika z sierpniowego sondażu CBOS.

Andrzej Duda i jego działalność jest w sierpniu pozytywnie oceniana przez 61 proc. respondentów. To o 3 punkty proc. więcej niż w lipcowym sondażu. Źle pracę prezydenta oceniło 30 proc. – o 1 punkt proc. mniej niż poprzednio.

Pozytywnie o działalności głowy państwa wypowiadają się m.in. zwolennicy PiS, osoby o poglądach prawicowych i najbardziej zaangażowane w praktyki religijne. Ci, którzy mają na temat pracy Dudy złe zdanie, to zwykle elektorat Lewicy i Koalicji Obywatelskiej, nieuczestniczący w praktykach religijnych, mieszkańcy największych miast i najlepiej wykształceni.

Zobacz także

Sejm słabo oceniany przez Polaków, ale jest lepiej

Lepiej w stosunku do zeszłego miesiąca oceniany jest też parlament.  W przypadku Sejmu pozytywnie pracę posłów oceniło w sierpniu 37 proc. – w porównaniu z ubiegłym miesiącem to wzrost o 5 punktów proc. Natomiast niezadowoleni z pracy Sejmu stanowią 46 proc. (spadek o 3 punkty proc.).

CBOS wskazuje, że pozytywne opinie o pracy posłów przeważają nad negatywnymi przede wszystkim wśród respondentów zamierzających w najbliższych wyborach głosować na PiS, a także osób o prawicowych poglądach politycznych, najbardziej zaangażowanych w praktyki religijne, zwłaszcza wśród uczestniczących w nich kilka razy w tygodniu, wśród badanych w wieku 55–64 lata, mieszkańców wsi, respondentów deklarujących wykształcenie podstawowe, gimnazjalne lub zasadnicze zawodowe oraz uzyskujących niskie dochody.

Zobacz także

Z kolei głosy krytyki są zauważalnie częstsze niż przeciętnie wśród wyborców pozostałych uwzględnionych w analizie komitetów, szczególnie SLD i KO. Wyróżniają się pod tym względem ponadto ankietowani o lewicowych i – w mniejszym stopniu – centrowych poglądach politycznych, nieuczestniczący w praktykach religijnych lub robiący to sporadycznie, najlepiej wykształceni, mieszkający w dużych miastach, uzyskujący wysokie dochody, niezadowoleni ze swojej sytuacji materialnej oraz mający od 25 do 34 lat.

Według sondażu działalność Senatu dobrze ocenia 34 proc. respondentów – to o 2 punkty proc. więcej niż w lipcu, a krytykuje ją 40 proc. – mniej o 2 punkty proc. niż w poprzednim sondażu.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 22-29 sierpnia metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na liczącej 1029 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. 

Zobacz także

RadioZET.pl