Zaskakująca wymiana zdań pomiędzy sędzią a Dudą. Prezydent: brawo, panie sędzio

07.02.2020 21:27
Andrzej Duda do sędziego Strumińskiego po skrytykowaniu Nawackiego: brawo, panie sędzio
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER

Żaden polityk, czy to będzie Andrzej Duda czy Zbigniew Ziobro albo Borys Budka, nie będzie miał wpływu na to, jak orzekam - napisał na Twitterze sędzia Paweł Strumiński. „Brawo, panie sędzio” – odpisał mu prezydent Andrzej Duda.

"Nigdy żaden polityk, czy to będzie Andrzej Duda czy Zbigniew Ziobro albo Borys Budka, nie będzie miał wpływu na to, jak orzekam. Możecie robić rożne ruchy, by ograniczyć moją niezawisłość, ale ona jest we mnie i możecie być pewni, że jak wejdziecie do mego gabinetu to każę Wam wyjść, jak każdemu" - napisał w piątek na Twitterze Paweł Strumiński, sędzia Sądu Rejonowego w Gliwicach i członek Stowarzyszenia "Iustitia".

Strumiński wpis opublikował niedługo po tym, jak prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki podarł apel ws. sędziego Pawła Juszczyszyna. Nawackiego Strumiński nazwał „sługą kasty PiS”. W innym wpisie komentował: „Prawdziwy sługa, jak mówił prezydent Andrzej Duda i pełniący rolę służebną, jak mówił prokurator z PRL Piotrowicz… »sędzia« Maciej Nawacki w akcji”. „Nie szedłem do zawodu, by być sługą jak Maciej Nawacki i reszta kasty PiS. Na Sali każdy jest dla mnie stroną […]. Służę Polsce i stoję na straży prawa każdego obywatela i tyle” – napisał.

Duda: brawo, panie sędzio

Tymczasem na wpis dotyczący niemieszania się sędziów w politykę i – jak napisał Strumiński – wypraszania ich z gabinetu, zareagował prezydent Andrzej Duda. "Brawo, Panie Sędzio! Taką właśnie postawę powinien prezentować Sędzia. Z dala od polityków i polityki, ale też nie ulegać wewnątrzsądowym służbowym i towarzyskim koteriom" – napisał starający się o reelekcję Duda.

Warto wspomnieć, że sędzia Paweł Strumiński wielokrotnie publikował w sieci komentarze krytyczne wobec PiS. Głośno o nim było m.in. latem 2018 roku, gdy na Twitterze zestawił obok siebie zdjęcia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i Włodzimierza Lenina. Wpis opatrzył komentarzem: „Wódz”. Post został później usunięty, ale sprawą zainteresował się zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, nominat Zbigniewa Ziobry, Przemysław Radzik. Sam Strumiński jest nazywany często przez przychylne partii rządzącej portale „żołnierzem kasty”.

Zobacz także

RadioZET.pl