Zamknij

Nowe otwarcie polsko-francuskie? Macron chwali Polskę, ale krytykuje reformę PiS

Bartłomiej Chudy
03.02.2020 14:40
Emmanuel Macron Andrzej Duda
fot. PAP

Polska nawiążę strategiczną współpracę z Francją. Ministrowie spraw zagranicznych obu państw, w obecności prezydentów Andrzeja Dudy i Emmanuela Macrona, podpisali w Warszawie program obopólnego partnerstwa strategicznego. Padły deklaracje wspólnej pracy nad europejskim czołgiem, reaktywacją Trójkąta Weimarskiego, ale i przytyk w stronę forsowanej przez polski rząd reformy sądownictwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przed konferencją szefowie MSZ: ze strony Polski Jacek Czaputowicz a Francji Jacques-Yves Le-Drian podpisali program współpracy polsko-francuskiego partnerstwa strategicznego. Ponadto minister cyfryzacji Marek Zagórski i Le-Drian podpisali deklarację intencji między rządami Francji i Polski na rzecz wzmocnienia współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

mid-20203092
fot. PAP/Radek Pietruszka

Wizyta prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma dla nas ogromne znaczenie i głęboko wierzę, że stanowi przełom w relacjach polsko-francuskich

 - mówił prezydent Andrzej Duda.

Tematów konferencji, ale poruszanych znacznie wcześniej było wiele. Politycy obu państw odnieśli się m. in. do brexitu i konieczności nowego pomysłu na Unię Europejską. Padły ważne deklaracje w sprawach militarnych, gospodarczych i dyplomatycznych.

Prezydent Macron zaznaczył, że w interesie Europy jest wypracowanie dialogu politycznego z Rosją.

Zobacz także

Nie jestem naiwny, ale zdaję sobie sprawę, że w interesie bezpieczeństwa Europy, Francji i Polski jest ustanowienie wymagającego dialogu politycznego z Rosją

– mówił Emmanuel Macron.

Z drugiej strony zaznaczał, że nie godzi się na relatywizowanie historii, jak w przypadku niedawnych zarzutów polityków Rosji wobec Polski. Przypomniał też pominięcie Polski w uroczystości w Yad Vashem.

Zobacz także

- Pamięć o tych wydarzeniach musi pozostać żywa, gdyż te bolesne wspomnienia oświecają nam drogę i wyznaczają nasz kierunek. Legły u podstaw europejskiego projektu, europejskiego pokoju, jedności i wolności. Pod tym względem z zacięciem broniłem Polski i narodu polskiego wobec niedopuszczalnych ataków przypuszczanych na tę pamięć - mówił prezydent Francji.

Tak dla wspólnego, europejskiego czołgu

Prezydent Duda przychylnie wypowiadał się o projekcie budowy wspólnego, europejskiego czołgu.

Będziemy rozmawiali o projekcie europejskiego czołgu. Chcielibyśmy wziąć w nim udział i w przyszłości, gdyby taki czołg z naszym udziałem powstał, w niego się zaopatrywać, budując zarazem gospodarkę europejską

– mówił Andrzej Duda.

 I dodał, że podobnych przykładów wspólnej współpracy między Polską a Francją będzie znacznie więcej.

Macron punktuje reformę sądów...

Obok pozytywów i deklaracji zacieśniających współpracę padło też nawiązanie do kontrowersyjnej reformy sądownictwa, forsowanej przez rząd PiS. Prezydent Francji przekazał swoje zaniepokojenie proponowanymi zmianami.

W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą wyraziłem zaniepokojenie związane z wprowadzanymi obecnie reformami wymiaru sprawiedliwości. Chciałbym, by w najbliższych tygodniach wzmógł się dialog z KE

- mówił Emmanuel Macron.

I postuluje większą aktywność w NATO

Prezydent Francji liczy, że deklaracja współpracy z Polską nada wzajemnym relacjom nowy ton. Ze strony Macrona padły też nawiązania do NATO. Liczy on na wyższy udział wydatków w ramach sojuszu Północnoatlantyckiego.

Jaką wiarygodność będzie miała Europa, jeśli nie będzie w stanie bronić swoich obywateli? Jakim poparciem może cieszyć się NATO, jeśli każdego dnia nasz amerykański partner musi nam przypominać: musicie państwo płacić za własną obronę, musicie inwestować w obronność również państwa granic

- pytał Macron.

Podkreślał, że potrzebne jest zwiększenie wydatków na obronność tak, jak robi to Francja.

Zobacz także

- Zwiększyć możliwości obronne, wzmocnić koordynację strategiczną i operacyjną. To jest właśnie obronność europejska. Musimy być godnymi, zaufanymi partnerami - mówił.

 RadioZET.pl/PAP