Zamknij

Komitety Dudy i Trzaskowskiego rozliczają się z wyborów. Nieporównywalne wydatki

12.10.2020 11:55
Andrzej Duda Rafał Trzaskowski
fot. Piotr Molecki/East News Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Znamy wydatki na kampanię prezydencką komitetów wyborczych Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego. Obaj kandydaci mieli nieporównywalne wsparcie finansowe. Komitet ubiegającego się o reelekcję prezydenta wydał ponad 28 milionów złotych, wydatki na rzecz Trzaskowskiego wyniosły ponad 9,5 mln zł.

Komitety wyborcze Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego przedstawiły Państwowej Komisji Wyborczej sprawozdania finansowe. Kandydaci z drugiej tury mieli na to czas do dzisiaj, już wcześniej informowaliśmy natomiast o rozliczeniach kandydatów z pierwszej tury.

Wydatki kandydatów walczących o prezydenturę 12 lipca rozłożyły się nierównomiernie. Należy jednak wspomnieć, że Rafał Trzaskowski włączył się w kampanię w maju, gdy zastąpił dołującą w sondażach Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski rozliczają kampanię prezydencką. Tak wydawały ich komitety

Ze sprawozdań finansowych wynika, że komitet Andrzeja Dudy wydał na kampanię wyborczą ponad 28,683 mln zł. Z kolei jego rywal, Rafał Trzaskowski, miał wydatki rzędu 9,551 mln zł.

W przypadku Andrzeja Dudy cała kwota pochodziła z funduszu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei z ponad 9,5 mln zł wydatków komitetu Rafała Trzaskowskiego 1,237 mln zł pochodziło z wpłat od osób fizycznych, a 8,317 mln zł z funduszu wyborczego Platformy Obywatelskiej.

Kampania w środkach masowego przekazu i materiały wyborcze

W przypadku kampanii środkach masowego przekazu komitet Dudy wydał ponad 9,8 mln zł, z czego najwięcej na reklamę w internecie (blisko 4,2 mln zł). 2,5 mln zł kosztowały materiały w telewizji, a 2,7 mln zł wynajem nośników plakatów.

Zobacz także

Z kolei komitet Trzaskowskiego wydał na środki masowego przekazu 4,32 mln zł, ale najwięcej przeznaczył na wynajem nośników plakatów (1,64 mln zł). Koszt materiałów w sieci wyniósł 1,6 mln zł, a reklama w telewizji 1,08 mln zł.

Znacznie większą dysproporcję widać w wydatkach na materiały wyborcze. Duda przeznaczył na ten cel ponad 10 mln zł, z czego najwięcej na plakaty wyborcze (5,5 mln zł), a najmniej na reklamę w internecie – 466 tys. zł. Łączne wydatki komitetu Trzaskowskiego na materiały wyborcze wyniosły blisko 2,8 mln zł, z czego najwięcej pochłonęły plakaty wyborcze (1,65 mln zł), a najmniej reklama w sieci (192 tys. zł). W przypadku podróży i noclegów Andrzej Duda wydał nieco ponad milion złotych (1,054 mln zł), a Trzaskowski ponad cztery razy mniej – 269 tys. zł. Koszty spotkań wyborczych pochłonęły ponad 4,9 mln zł z budżetu komitetu Andrzeja Dudy, a z komitetu Rafała Trzaskowskiego 1,025 mln.

Zobacz także

Wcześniej sprawozdania finansowe złożyły pozostałe komitety, które brały udział w wyborach. Komitet Małgorzaty Kidawy-Błońskiej wydał na kampanię ponad 7,8 mln zł, nieznacznie więcej niż komitet Szymona Hołowni (7,44 mln zł).

Kodeks wyborczy zakłada, że PKW ma pół roku na zbadanie sprawozdań i podjęcie uchwał w tej sprawie. Może je przyjąć bez zastrzeżeń, przyjąć wskazując uchybienia albo odrzucić.

RadioZET.pl/PAP