Zamknij

Zełenski zgadza się na wznowienie ekshumacji polskich ofiar na Ukrainie

31.08.2019 16:41
Andrzej Duda i Wołodymir Zełenski
fot. PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zadeklarował w rozmowie z prezydentem RP Andrzejem Dudą gotowość do „odblokowania” ekshumacji polskich ofiar z czasów drugiej wojny światowej. Analogiczną zgodę na uporządkowanie miejsc spoczynku Ukraińców wyraziła strona polska.

Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski poinformowali na wspólnej konferencji prasowej o porozumieniu w trudnym obszarze polityki historycznej. Chodzi o miejsca pochówku ofiar, zarówno polskich na Ukrainie, jak i ukraińskich w Polsce.

Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawcze na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy

Prezydenci Polski i Ukrainy poinformowali na wspólnej konferencji prasowej, że jednym z tematów ich rozmów była polityka historyczna. Zełenski przekazał, że rozmawiał z Dudą „w sposób bardzo szczery”.

Zobacz także

- Cieszę się, że w naszych relacjach nie ma żadnych spraw, których nie moglibyśmy rozwiązać w drodze dialogu i porozumienia - mówił Zełenski.

Zaznaczył, że eskalacja napięcia poprzez resentymenty historyczne „mogłaby być bardzo korzystna dla naszych nieprzyjaciół”. Stąd głowy państw zadecydowały o wznowieniu pracy grupy roboczej, która zajmie ekshumacją ofiar czasów drugiej wojny światowej.

Ustaliliśmy, że odnowimy i zresetujemy dwustronną grupę roboczą, która będzie działała pod patronatem dwóch prezydentów: prezydenta Polski i prezydenta Ukrainy, by wszystkie ciemne plamy przeszłości nie przeszkodziły naszym narodom w budowaniu wspólnej, światłej przyszłości. Gotów jestem do odblokowania pozwoleń na prace poszukiwawczych na Ukrainie, a strona polska uporządkuje ukraińskie miejsca pamięci w Polsce

Wołodymir Zełenski

Z kolei prezydent Andrzej Duda zapewnił, że Ukraina musi wrócić do integralności sprzed 2014 roku (zajęcie Krymu przez Rosję i części Donbasu przez separatystów, przyp.).

Nazywamy sprawy po imieniu, dzisiaj terytoria ukraińskie są okupowane - przede wszystkim Krym, ale także i okręg Doniecki, Ługański - te terytoria muszą wrócić pod pełną kontrolę Ukrainy i w tym kierunku powinny zmierzać wszelkie działania, które są tutaj realizowane

Andrzej Duda, prezydent RP

RadioZET.pl/PAP