Zamknij

Prezydent Duda o aborcji eugenicznej: Nie powinna być w Polsce dozwolona

23.10.2020 08:13
Andrzej Duda
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda popiera wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. niezgodności aborcji eugenicznej z konstytucją. - Wiele razy o tym mówiłem i nigdy tego nie ukrywałem, że aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona. Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia - powiedział w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Andrzej Duda odniósł się w najnowszym wywiadzie do tzw. kompromisu aborcyjnego. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jeden z trzech wyjątków, który obecnie pozwala na dokonanie aborcji (z uwagi na wady płodu), jest niezgodny z Konstytucją RP.

Prezydenta przyznał, że nigdy nie ukrywał, że - jego zdaniem - aborcja z tzw. względów eugenicznych nie powinna być w Polsce dozwolona.

Prezydent Andrzej Duda: Każde dziecko ma prawo do życia

W czwartek po południu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. TK uzasadnił, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę.

Zobacz także

Uważałem i uważam, że każde dziecko ma prawo do życia

Andrzej Duda

Duda o słowach ministra Czarnka nt. kobiet. Ma zupełnie inny pogląd 

Pytany o słowa ministra edukacji Przemysława Czarnka na temat roli kobiet w życiu społecznym, która powinna sprowadzać się przede wszystkim do rodzenia dzieci, odpowiedział, że ma inny pogląd w tej sprawie.

- Wychowałem się w domu, gdzie praca naukowa i rozwój zawodowy, realizacja ambicji kobiety była na piedestale i ten dom normalnie funkcjonował. (...) Moja żona, zanim została Pierwszą Damą, była czynna zawodowo, co przynosiło jej bardzo dużo satysfakcji - wskazał Andrzej Duda.

  RadioZET.pl/PAP