Zamknij

Prezydent o pogłębieniu współpracy Rosji i Białorusi: Decyzja suwerennych państw

04.12.2019 19:01
Andrzej Duda
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

W sobotę prezydenci Białorusi i Rosji podpiszą deklarację na temat zacieśnienia współpracy. Prezydent Andrzej Duda spogląda na ten proces ze spokojem. - Każde państwo ma prawo do własnej suwerenności i własnych suwerennych decyzji - powiedział po dzisiejszym szczycie NATO Andrzej Duda.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przewidziane na 7 grudnia spotkanie prezydentów Rosji i Białorusi ma być nowym otwarciem w relacjach obu państw. Białoruska opozycja mówi wprost o zagrożeniu niepodległości kraju, który od 1999 roku funkcjonuje w ramach wspólnoty zwanej Związkiem Białorusi i Rosji. Niedzielny podpis prezydentów pod deklaracją pogłębiającą integrację przypadnie na 20-lecie istnienia ZBiR.

Zobacz także

Zmarginalizowana na Białorusi opozycja twierdzi, że porozumienie z Rosją przygotowane jest „w sposób całkowicie niejawny, bez jakichkolwiek konsultacji z przedstawicielami społeczeństwa”. W zacieśnieniu współpracy z Rosją widzi natomiast zagrożenie dla niepodległości kraju.

Prezydent Polski: Decyzja suwerennego państwa...

Strona polska obserwuje nastroje po wschodniej stronie granicy. Prezydent Andrzej Duda zapewnił na dzisiejszym szczycie NATO, że sprawa relacji Białorusi i Rosji to decyzja suwerennych państw.

Ustalmy jedną rzecz jasno i wyraźnie. Decyzją każdego suwerennego państwa jest to, w jakie będzie wchodziło sojusze i w jaki sposób będzie chciało układać swoje kwestie wewnętrzne, w tym kwestie ustrojowe

Andrzej Duda, prezydent RP

Prezydent zaznaczył, że sprawy naszych sąsiadów są obserwowane ze wzmożoną czujnością.

Zobacz także

Obserwujemy tylko bacznie nasze sąsiedztwo i otaczający nas świat, czy rzeczywiście wobec różnych wielkich państw, czy też wręcz mocarstw, inne państwa, mniejsze, o mniejszym potencjale, mogą zachować swoją suwerenność i w związku z czym, czy te państwa są bezpieczne, czy mogą same o sobie decydować 

prezydent A. Duda

Może jednak pojawić się problem 

Zaznaczył, że kluczowy w sprawie jest kontekst dobrowolności współpracy Rosji i Białorusi. Ewentualne zmuszenie Białorusi do współpracy byłoby dla Polski „problemem”.

Zobacz także

Dopóki wszystko odbywa się na zasadzie konsensusu państw i narodów, ja żadnego problemu nie widzę. Jeżeli jedno państwo zaczyna przejawiać zachowania agresywne wobec drugiego i zaczyna wymuszać na nim pewne działania, czy też pewne ustępstwa wtedy zaczyna się problem. Ale dzisiaj jeszcze o tym nie mówimy

A. Duda

Deklarację przeciw porozumieniu z Rosją podpisali białoruscy opozycjoniści i przeciwnicy Łukaszenki, m.in. lider Białoruskiego Frontu Narodowego Ryhor Kastusiou, wiceszef Partii Konserwatywno-Chrześcijańskiej Juraś Bieleńki, były prezydent państwa Stanisław Szuszkiewicz, liderzy Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji Pawieł Siewiaryniec i Ruchu Solidarności Razem Alena Tałstaja, niezależna deputowana Alena Anisim.

RadioZET.pl/PAP