Zamknij

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta

21.07.2020 17:44
Andrzej Duda
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

We wtorek po południu Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze go na prezydenta. 6 sierpnia złoży przed Zgromadzeniem Narodowym w Sejmie przysięgę i obejmie urząd prezydenta RP na drugą kadencję.

Prezydent Andrzej Duda odebrał uchwałę podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie. "Obiecuję wszystkim moim rodakom, że będę czynił wszystko, aby te pięć lat mojej prezydentury było budowaniem Polski spokojnej, bezpiecznej, jak najbardziej dostatniej, jak najlepiej rozwiniętej" - powiedział.

Prezydentowi towarzyszyła żona Agata Kornhauser-Duda. W uroczystości brali też udział m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu, prezesi: Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Zobacz także

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim Duda podziękował wszystkim, którzy go wsparli w wyborach, ale też wszystkim kontrkandydatom za udział w wyborach, za występowanie w debatach, a także za to, że "mobilizowali wyborców do głosowania".

"To bardzo istotny komunikat, który płynie z Polski, nie tylko do zjednoczonej Europy, nie tylko na całą w ogóle Europę, ale który płynie na cały świat. Jesteśmy dojrzałą demokracją" - powiedział Duda.

Jak dodał, "jeżeli pięć lat temu mówiliśmy, że to bardzo dobry wynik frekwencyjny te 55 proc., to cóż powiedzieć w tym roku? 68 proc. to już jest wynik na poziomie rzeczywiście mocno ukształtowanych państw demokratycznych, i cieszę się z tego ogromnie, i jestem za to wszystkim moim rodakom bardzo bardzo wdzięczny" - podkreślił prezydent.

Szef PKW Sylwester Marciniak zaznaczył, że 12 lipca, w drugiej turze wyborów prezydenckich, wyborcy wydali werdykt. "Polska jest wolnym krajem, Polacy to wolni ludzie. Obywatele polscy dokonali wolnego wyboru" - powiedział.

W II turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski uzyskał 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP