Zamknij

Andrzej Duda opowiada "dowcip" na gali AGH. "Szczyt chamskiego rasizmu"

20.10.2019 12:05

Nieudany żart w wykonaniu prezydenta Andrzeja Dudy wychwyciło "Szkło kontaktowe" TVN. W sobotę, podczas gali 100-lecia Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, prezydent postanowił opowiedzieć dowcip. Efekt był odwrotny do zamierzonego:  wyszło nieśmiesznie, niesmacznie, a nawet rasistowsko.

Andrzej Duda opowiada "dowcip" na gali AGH. "Szczyt chamskiego rasizmu"
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezydent był na sobotniej gali honorowym gościem. W trakcie swojego przemówienia pokusił się o "humoreskę", która wywołała spory niesmak - szczególnie wśród internautów. Wideo z wystąpienia głowy państwa zaczęło krążyć po sieci, zbierając pełne oburzenia komentarze.

Zobacz także

"Dowcip" dotyczył rektorów różnych uczelni, którzy lecieli samolotem. Andrzej Duda opowiadał, że w pewnym momencie maszyna rozbiła się w dżungli w środku Afryki. Jak się okazało wszyscy przeżyli upadek, jednak po jakimś czasie – jak mówił prezydent – zostali zjedzeni przez ludożercze plemię. Wszyscy padli ofiarą ludożerców, z wyjątkiem rektora AGH.  A dlaczego on jako jedyny się uratował? Niestety, Andrzej Duda nie zakończył żartu na „ludożercach z Afryki”, tylko spuentował: wódz kanibali znał go z czasów, gdy sam studiował na AGH. Wideo z przemówienia prezydenta można obejrzeć poniżej:

Trudno nawet skomentować ten niefortunny występ. Nie umknął on jednak uwadze internautów, którzy jednogłośnie orzekli, że opowiadania tego rodzaju „dowcipów” nie powinno mieć miejsca.

Zobacz także

"Szczyt chamskiego rasizmu"

"No cóż, dobrze że dowcip nie pojawił się na spotkaniu z prezydentem Republiki Środkowej Afryki Touadérą. Doktorat z matematyki z Uniwersytetu Lille (kilka setek wyżej w rankingach niż AGH). Prezydenta o porównywalnym wykształceniu to ostatni raz mieliśmy 97 lat temu" – ocenił na Twitterze Michał Bilewicz, socjolog. „Właśnie jestem na konfie, sporo Kenijczyków, m.in. keynote speaker. Opowiedziałem im żart ale nikt się nie śmiał” – ironizował z kolei Krzysztof Jaskułowski, historyk i socjolog.

Zobacz także

Na temat wystąpienia prezydenta wypowiedział się również były ambasador RP, Jan Wojciech Piekarski.

"Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy na AGH to szczyt chamskiego rasizmu. Wzniósł się na poziom swojego kumpla, Donalda Trumpa. Wstyd" – stwierdził.