Zamknij

Andrzej Duda podpisał projekty ustaw ws. sędziów pokoju. Teraz trafią do Sejmu

04.11.2021 12:57

Andrzej Duda podpisał dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju, które zostaną skierowane do Sejmu. Zdaniem prezydenta wprowadzenie tej instytucji przybliży wymiar sprawiedliwości do obywatela.

Andrzej Duda, Paweł Kukiz
fot. PAP

Andrzej Duda podpisał w czwartek inicjatywę ustawodawczą dot. projektu ustawy o sądach pokoju oraz projektu ustawy – przepisów wprowadzających ustawę o sądach pokoju. Podczas uroczystości prezydent wskazał, że rozmowę na temat sędziów pokoju rozpoczął z posłem Pawłem Kukizem już "bardzo dawno".

Sędziowie pokoju. Andrzej Duda podpisał projekty ustaw

- To początkowo był po prostu pomysł tego, aby udział czynnika bliższego polskiemu społeczeństwu w najprostszych sprawach [...] spowodował zbliżenie wymiaru sprawiedliwości do obywatela - zaznaczył Duda.

Jego zdaniem wprowadzenie instytucji sędziów pokoju daje także nadzieję na zwiększenie szacunku do wymiaru sprawiedliwości w polskim społeczeństwie oraz przekonania o jego dobrym funkcjonowaniu i sprawiedliwości. Jak ocenił, przyniesie też skutki w postaci uproszczenia i przyspieszenie procedur. W czwartek 4 października dwa projekty ustaw ws. sędziów pokoju zostaną skierowane do Sejmu jako prezydenckie projekty ustawy.

Prace nad rozwiązaniami dotyczącymi sędziów pokoju od wiosny prowadził powołany przez prezydenta zespół pod kierownictwem prof. Piotra Kruszyńskiego. Zgodnie z założeniami projektu, sędziowie pokoju mogliby orzekać w drobnych sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia m.in. o przestępstwa do 10 tys. zł, w sprawach przeciwko mieniu, ale pod warunkiem, że sprawa nie wymaga powołania biegłych i jest prosta dowodowo.

Mieliby być wybierani jednorazowo na 6-letnią kadencję w wyborach powszechnych, a po jej zakończeniu mogliby przystąpić do egzaminu sędziowskiego, adwokackiego, prokuratorskiego czy radcowskiego bez wymogu odbycia aplikacji.

RadioZET.pl/PAP (Aleksandra Rebelińska, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka)